Fiat vyvinul nové motory o objemu 1,4l, ktoré nájdu uplatnenie na začiatku v modely Alfa Romeo Mito, neskôr neni vylúčená implementácia aj do iných modelov.
Nový motor bude v ponuke v 3 výkonových variantách. Prvá, nepreplňovaná jednotka bude mať výkon 105k, ďalšie 2 už budú mať turbo a ich výkon sa vyšplhá na hodnotu 135 a 170k.
A o čom tu teraz píšem? No predsa o novej technológii MultiAir. Systém zvyšuje účinnosť plnenia motora vzduchom. Jedná sa hlavne o čas otvárania a zatvárania ventilov, ako aj veľkosť otvárania. Narozdiel od konkurencie od BMW v systémoch Vanos a Valvetronic, tu otváranie ventilov ovláda elektro-hydraulika narozdiel od elektro-mechanického systému v BMW.
Výsledkom sú nižšie hodnoty emisii a spotreby (o 10% menej), vyšší výkon ( o 10% viac), ako aj vyšší krútiaci moment ( o 15% vyšší).
Nový systém však neostane len u 1,4l motoru, neskôr sa dostane aj pod kapotu Mita GTA, kde s objemom 1,8l a turbom vydoluje výkon až 240k.
Nové motory budú k dispozícii na vybraných trhoch už začiatkom septembra.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.