Nové základné motorizácie pre BMW radu 1

1
1, foto: BMW Group
Braňo Porubčan 29. ledna 2009 16:00
Sdílej:

Benjamín modelovej rady bavorskej automobilky, BMW radu 1, dostáva nové základné benzínové a naftové agregáty. Novinkou pod kapotou najmenšieho bavoráka sa stanú agregáty s objemom 2,0 litra, ktoré tak vystriedejú staršie pohonné jednotky.

Pod kapotu BMW radu 1 sa nasťahuje dvojica nových základných agregátov, benzínový 116i a naftový 116d. Podľa označenia sa však môže zdať, že pôjde o agregáty s objemom 1,6 litra, no pod kapotu poputujú štvorvalce s objemom 2,0 litra. Vyšší zdvihový objem v tomto prípade neznamená vyššiu spotrebu a emisie, práve naopak - oproti dvojici predchádzajúcich agregátov sú na tom novinky lepšie.

Základný benzínový motor 116i bude vybavený priamym vstrekovaním paliva High Precision Injection, maximálny výkon dosiahne hodnotu 122 koní a krútiaci moment 185 Nm, čo je o 25 Nm viac ako ponúkal predchodca. S týmto agregátom sa „jedničkový bavorák“ rozbehne z nuly na stovku za 9,9 sekundy, dosiahne maximálnu rýchlosť 204 km/h, to všetko pri priemernej spotrebe 5,9 l/100km.

Naftový agregát 116d ponúkne výkon 115 koní s krútiacim momentom 260 Nm v rozsahu 1 750-2 500 ot./min. Tieto parametre zaručia malému BMW zrýchlenie z 0-100 km/h za 10,4 sekundy, maximálna rýchlosť dosiahne hodnotu rovných 200 km, pri priemernej spotrebe nafty 4,4 l/100km.

Nové základné motorizácie pre BMW 1 sa dostanú do predaja na jar tohto roka, k dispozícii budú v troj- aj päťdverovej verzii.

Témata:
Stalo se
Testy aut
Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser Executive – nová generace legendárního offroadu, překoná Defender?

Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?

Ze světa
Matteo Doretto

Tragédie před startem Polské rally: Ital Matteo Doretto (†21) zemřel při testovací jízdě

Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.

Elektro
Audi Q5 představuje verze e-hybrid SUV a Sportback

Nové Audi Q5 e-hybrid: Rodina se rozšiřuje o plug-in verzi. Koupíte ho už pod 1,7 milionů

Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).

Testy aut
DS3 Performance Line Hybrid

DS3 Performance Line Hybrid – stylovka do města, která mi nesluší

Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?