Kalifornský startup Drako představil svůj v pořadí již druhý sériový model. Je jím plně elektrické SUV s názvem Dragon. Drako Dragon je založen na monokoku z uhlíkových vláken se čtyřmotorovým hnacím ústrojím o celkovém výkonu 1,47 MW (2000 koní)!
Drako Dragon je třídveřové elektrické SUV coupe o délce 5055 mm, šířce 2057 mm a výšce 1600 mm (dle zvoleného režimu). Pohotovostní hmotnost vozu 2254 kg, což není zrovna málo, ale třeba takový konkurent v podobě Tesly Model X má váhu ještě o 250 kg vyšší. Ač se jedná pouze o třídveřové auto, přístup na zadní sedadla není nikterak nepohodlný. Nástup do vozu je možný skrze široké nahoru výklopné dveře typu gull-wing.
Dominantou luxusně pojatého pětimístného interiéru jsou jednoznačně displeje. Tím hlavním je obří středový dotykový panel infotainmentu o průměru 17,1 palce. Pak následuje menší digitální panel přístrojového štítu a dvě menší obrazovky pro kamery, jež nahrazují konvenční zpětná zrcátka. Pro cestující vzadu je k dispozici dvojice tabletů, jež našli své místo v opěradlech předních sedadel. Celkem tak v Dragonu najdeme 6 displejů.
To nejzajímavější na celém Dragonu je jeho pohonná jednotka. Vůz je vybaven hned čtveřicí motorů, jež posílají výkon 1,47 megawattů (2000 koní) na všechna čtyři 23 palcová kola. Tento masivní výkon stačí k tomu, aby se Drako Dragon rozjel z klidu na 60 MPH (97 km/h) za úchvatných 1,9 s, čímž velké SUV zesměšní všechny hypersporty. Na elektromobil je úchvatná též maximální rychlost, která je omezena na 320 km/h. O bezpečné zastavení se starají karbon-keramické brzdy o průměru 420 mm. Udávaný dojezd je pak až 675 km.
Dragon by měl kromě senzačních výkonů na silnici nabídnout též velmi dobré jízdní vlastnosti v terénu. Díky tomu, že je každé kolo poháněno svým vlastním motorem, je trakce SUV na takové úrovni, jakou nabídnou off-roady s trojicí uzavíraných diferenciálu. Ještě důležitější je adaptivní podvozek, který mění světlou výšku v závislosti na zvoleném režimu: 163 mm v režimu Tarmac, 213 mm v režimu Cruise a 315 mm v režimu Overland.
Ceny Drakonu Dragon začínají na částce 290 000 USD (cca 6,8 milionů Kč). Společnost již začala přijímat objednávky. Očekává se, že se první zákazníci vozu dočkají nejdříve v roce 2026, přičemž se plánuje výroba až 5 000 kusů ročně.
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.
Sháníte-li ojeté SUV se silným motorem, tak máte v nabídce sekundárního trhu s auty rozhodně z čeho vybírat. Mnoho lidí má rozpočet na rodinné SUV přibližně milion korun, což na nového Kodiaqa nestačí, na prémiové značky už vůbec ne. Dnešní recenze se podívá na zoubek 6 let staré Audi Q7, kterou za milion pořídíte. To je mimochodem podobná částka, za jakou koupíte modernizovaný Kodiaq RS první generace – co je lepší volba?
Čtyřková Octavia se po pěti letech dočkala faceliftu v rámci kterého přišlo několik inovací. Důležité ovšem je, že byl zachován charakter vozu, který si stále drží velice dobrou kombinaci praktičnosti a zábavy za volantem. Jedná se o nejsilnější Octavii, která kdy vznikla. Měli byste si ji koupit nebo se vyplatí porozhlédnout u sourozenecké Cupry, která nabízí ještě podstatně silnější exempláře?