Toyota Corolla Cross - Japonci překvapili s dalším SUV. Načekáme se ale...

Pavel Stavebník / AutoRoad.cz, 3. prosince 2021, 00:01 Google+

Zbrusu nová Toyota Corolla Cross přináší do celosvětově nejprodávanější modelové řady prostornost, mimořádnou praktičnost a robustní design SUV automobilového segmentu C. Nové SUV rozšiřuje paletu karosářských variant Toyoty Corolla (vedle hatchbacku, kombi Touring Sports a sedanu) a současně doplňuje modelovou nabídku SUV značky.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Toyota Corolla Cross - Japonci překvapili s dalším SUV

Toyota Corolla Cross - Japonci překvapili s dalším SUV | foto: Toyota

Sdílejte článek

Corolla Cross staví na podvozkové platformě TNGA od Toyoty, konkrétně nejnovější vývojové variantě platformy GA-C, která je přínosem z pohledu stylistického ztvárnění, obestavění prostoru, technologií i jízdní dynamiky vozidla.

Design a karoserie

Pro evropský trh bylo speciálně upraveno i efektní a robustní stylistické ztvárnění nového SUV od Toyoty, které přináší jedinečnou kombinaci světlometů a zadních skupinových svítilen sladěných s přední maskou v podobě dvojitého lichoběžníku, vymodelovanými blatníky s vytaženými lemy a zkosenou kabinou SUV pro náročné podmínky dnešních měst.

Corolla Cross měří na délku 4460 mm, je 1825 mm široká, 1620 mm vysoká a používá rozvor 2640 mm. Je zařazena mezi modely Toyota C-HR a RAV4 uprostřed vysoce konkurenčního evropského trhu SUV nižší střední třídy a nabízí pohodlí, praktičnost a všestrannost požadovanou aktivními rodinami s menšími dětmi.

Interiér

Interiér vozu nabízí vynikající výhled ven pro celou posádku, velkorysou nabídku místa pro hlavu i nohy v obou řadách sedadel, velké otvory zadních dveří, jakož i prosvětlený interiér, a ještě vzdušnější atmosféru zprostředkovanou panoramatickým střešním oknem. Zavazadlový prostor garantuje snadný přístup díky nízké nakládací hraně a širokému otvoru výklopné zádě pro snadné nakládání velkých předmětů, jako např. kočárků nebo jízdních kol.

Nový hybridní systém 5. generace

Corolla Cross je prvním globálním modelem od Toyoty těžícím z výhod nového hybridního systému páté generace.

Plně hybridní systém páté generace s autonomním dobíjením, sloužící k pohonu předních (FWD) nebo všech kol (AWD-i), navazuje na předchozí provedení s nabídkou vyššího točivého momentu, většího zapojení elektřiny, ještě hospodárnějšího chodu a větší radosti z jízdy.

Přepracována byla převodovka společně s použitím nového systému mazání a rozvodu oleje, kde se uplatnil olej s nízkou viskozitou. To se pak odráží v provozní hospodárnosti a navýšení výkonu díky menším elektrickým i mechanickým ztrátám.

Nový bateriový modul využívá nejnovějších výsledků vývoje lithium-iontových baterií, a je tak výkonnější a o 40 % lehčí než doposud.

Navýšením výkonu elektromotoru i spalovacího motoru vzrostl celkový systémový výkon o více než 8 %.

Hybridní pohon FWD 2,0 litru produkuje 146 kW (197 k) a uděluje vozu zrychlení z místa na 100 km/h za 8,1 sekundy.

Varianta s pohonem AWD-i využívá další elektromotor na zadní nápravě s pozoruhodným výkonem 30,6 kW.

Zadní elektromotor se připojuje automaticky ve prospěch lepších záběrových vlastností, jistoty za volantem a pocitu bezpečí na površích se zhoršenou přilnavostí.

Parametry zrychlení Corolly Cross AWD-i jsou stejné jako v případě provedení FWD.

Hybridní systém 5. generace přináší i další zlepšení jízdních vlastností. Systém pohonu nyní vykazuje ještě lineárnější charakter a vyšší předvídatelnost i regulovatelnost při zrychlování, kdy je rychlost vozidla lépe sladěna s otáčkami spalovacího motoru ve prospěch intuitivního a přirozeného chování vozu.

Za tímto účelem byla upravena kalibrace určující skutečnou odezvu hnacího ústrojí na pokyny od akceleračního pedálu.

Vyspělé technologie

Kromě mnoha moderních technologií přichází nová Corolla Cross s modernizovaným ovládacím rozhraním, které přináší nejmodernější multimediální technologie. Součástí přístrojové desky ve speciálním uspořádání pro evropský trh je zbrusu nový digitální přístrojový štít o velikosti 12,3" s podporou nejrůznějších konfigurací, jakož i 10,5" centrální displej multimediální soustavy.

Digitální přístrojový štít o úhlopříčce 12,3" je vybaven zbrusu novým hardwarem i softwarem. Největší displej v této třídě nabízí nejvíce místa pro zobrazování informací, mimořádnou flexibilitu a možnosti uživatelských nastavení např. pro zobrazování spotřeby paliva, hybridního systému nebo navigace.

Nejnovější multimediální systém s novým rychlejším procesorem a 10,5" dotykovým displejem s jemnou grafikou podporuje bezdrátové připojení přes Apple CarPlay, resp. kabelové připojení prostřednictvím Android Auto; jeho součástí je i paket služeb Toyota Smart Connect.

Zákazníci se mohou těšit na praktickou a pohodlnou navigaci na bázi cloudu, informace o situaci na trase, hlasového agenta a on-line aktualizace systému na dálku. Krom toho je k dispozici sestava online služeb přes mobilní aplikaci MyT vč. analyzování jízd nebo zjišťování polohy vozidla, či dokonce funkcí dálkového ovládání, např. programování systému klimatizace nebo zamykání dveří.

Bezpečnost

Nová Corolla Cross je v neposlední řadě vybavena systémem T-Mate, který kombinuje nejnovější bezpečnostní paket Toyota Safety Sense s dalšími aktivními asistenčními systémy řízení a parkování s cílem nejen usnadnit řízení a zvýšit jeho bezpečnost, ale též ochránit celou posádku vozidla i ostatní účastníky silničního provozu za nejrůznějších situací.

Předkolizní bezpečnostní systém (PCS) poprvé nabízí funkci zamezující nechtěnému zrychlení (Acceleration Suppression) za nízkých rychlostí jízdy, dopravní asistent pro zařazování na křižovatkách, jakož i vylepšené rozpoznávání protijedoucích vozidel a asistent pro odbočování na křižovatkách.

Z dalších nových funkcí Toyota Safety Sense jmenujme asistenční systém řidiče pro nouzové zastavení vozidla (EDSS) a dálkové on-line aktualizace (OTA) pro spolehlivou aktualizaci a přidávání dalších funkcí během celé životnosti vozidla. Vylepšení se dotkla i adaptivního tempomatu s plným rychlostním rozsahem (FSR ACC) a asistenta pro udržení v jízdním pruhu (LTA) i systému rozpoznávání dopravních značek (RSA).

T-Mate pomáhá řidiči prostřednictvím sledování slepého úhlu (BSM) s asistenty pro bezpečné opuštění vozidla (SEA), automatické ovládání dálkových světel (AHB) a parkovacích asistentů vč. systému pokročilého poloautonomního parkování Toyota Teammate, panoramatického zobrazování okolí vozu (PVM), systému monitorování provozu za vozidlem s automatickým brzděním (RCTAB) a inteligentního ultrazvukového lokátoru (ICS).

Úroveň pasivní bezpečnosti nové Corolly Cross zvyšuje mimořádně tuhá podvozková platforma GA-C; nový středový boční airbag pro přední sedadla pomáhá zabránit vzájemnému střetu předních pasažérů v případě nárazu do vozidla z boku.

Od uvedení modelu v roce 1966 se celosvětově prodalo přes 50 milionů vozidel s označením Corolla. Nová Corolla Cross ještě posílí zastoupení značky Toyota v automobilovém segmentu C (nižší střední třída) a podpoří cíl společnosti prodávat do roku 2025 na 400 tisíc vozidel, což odpovídá 9% podílu v mimořádně konkurenční oblasti evropského trhu.

Zcela nová Corolla Cross přináší praktičnost prostorného SUV, dynamiku nejpokrokovější hybridní technologie, konektivitu i bezpečnostní systémy, a pomáhá tak všem moderním rodinám bravurně zvládat každodenní výzvy života.

Dodávky vozidel zákazníkům budou zahájeny na podzim 2022.

Vytisknout

Diskuze: Toyota Corolla Cross - Japonci překvapili s dalším SUV. Načekáme se ale...

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

ojetá auta

Konečně dobrá zpráva: Silná koruna zlevnila lidem ojetiny!

Toyota Yaris GRMN

Kladivo na Yaris GR? Nový Yaris GRMN, který je ještě ostřejší a bude pěkně vzácný!

BMW i4 - čistě elektrické 4dveřové Gran Coupé vstoupí na trh v průběhu roku 2021

BMW čerstvě přepsalo dějiny v prémiovém segmentu

lexus nx

Uhodnete, který Lexus je tím nejbezpečnějším v historii?

Čím dál víc lidí hledá ojeté vozy jako alternativu k autům novým

Výzkum ukázal, proč Češi neradi mění své vozy

Volkswagen Multivan

Nový Volkswagen Multivan přijíždí k českým prodejcům - známe ceny

Vize nové Buchanky

Buchanka zítřka? Kéž by takto vypadal nástupce legendárního UAZu

BMW 1HP

Nové super ekologické BMW 1HP

DS 9

Test DS 9 Performance Line 1.6 PureTech 225, vive la France!

Škoda Fabia Rally2 evo

ŠKODA FABIA R5/Rally2 evo: Úspěšný model pro tovární tým a soukromé jezdce

Designová skica poodhaluje novou Škodu Enyaq Coupé iV

Designová skica poodhaluje novou Škodu Enyaq Coupé iV

Co obnáší montáž wallboxu pro nabíjení elektromobilu

Co obnáší montáž wallboxu pro nabíjení elektromobilu

Vyplatí se po celé zimní období vozit v autě sněžné řetězy

Jak správně využívat a nasazovat sněžné řetězy

Škoda Kodiaq Laurin & Klement

TEST: Ve službách prezidenta aneb jaká je nová Škoda Kodiaq 2.0TDI Laurin & Klement?

Cadillac InnerSpace

Cadillac InnerSpace, koncept luxusního plně autonomního kupé

reklama

Doporučujeme

Renault Air4

Air4, létající Renault

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Co obnáší montáž wallboxu pro nabíjení elektromobilu

  2. Test DS 9 Performance Line 1.6 PureTech 225, vive la France!

  3. BMW čerstvě přepsalo dějiny v prémiovém segmentu

  4. Výzkum ukázal, proč Češi neradi mění své vozy

  5. Jak správně využívat a nasazovat sněžné řetězy

  6. Nový Volkswagen Multivan přijíždí k českým prodejcům - známe ceny

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud