Český jezdec Karel Abraham nedokončil kvůli technickým potížím nedělní Velkou cenu Kataru silničních motocyklů, která byla úvodním závodem letošního seriálu mistrovství světa. V královské kubatuře MotoGP zvítězil úřadující vicemistr světa Jorge Lorenzo ze Španělska.
Abraham zajel v sobotní kvalifikaci desátý nejlepší čas, který na startu stačil na pozici ve čtvrté řadě. Rodák z Brna se postupně propadal a v šestém kole byl dokonce poslední. Poté ve svém oblíbeném závodě obkroužil ještě necelá dvě kola. Kvůli problémům se svým motocyklem Ducati zajel nedobrovolně do boxu a premiérový podnik sezony pro něj předčasně skončil.
V čele jel dlouho Australan Casey Stoner, který letos obhajuje titul v nejprestižnější třídě. Nakonec své vedení neuhájil, dostali se před něj vítěz kvalifikace Jorge Lorenzo a také jeho krajan Dani Perdosa.
Jakub Kornfeil obsadil v nově vzniklé třídě Moto3 patnáctou příčku. Díky tomu získal jeden bod, z výhry se raduje Maverick Viňales ze Španělska.Vítězný jezdec si připsal celkově svůj pátý triumf v seriálu mistrovství světa. O čtyři sekundy za ním dojel při svém premiérovém startu v šampionátu Ital Romano Fenati. Nejlepší ze sobotní kvalifikace Sandro Cortese z Německa po bitvě se Španělem Luisem Salomem dojel třetí. Kornfeil si v den svých 19. narozenin oproti kvalifikaci polepšil o čtyři příčky a skončil patnáctý, takže se může radovat ze zisku prvního bodu v sezoně.
Ve třídě Moto2 vstoupil vítězně do letošního ročníku MS další Španěl Marc Márquez, který předčil druhého Andreu Iannoneho o pouhých 0,061 sekundy, třetí pozici vybojoval další španělský závodník Pol Espargaro. MS silničních motocyklů - Velká cena Kataru (Losail):
MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 42:44:214, 2. Pedrosa (Šp./Honda) +0,852, 3. Stoner (Austr./Honda) +2,908, 4. Crutchlow (Brit./Yamaha) +17,114, 5. Dovizioso (It./Yamaha) +17,420, 6. Hayden (USA/Ducati) +28,413, ...ABRAHAM (ČR/Ducati) závod nedokončil.
Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 40:34,225, 2. Iannone (It./Speed Up) +0,061, 3. Espargaro (Šp./Kalex) +1,412, 4. Rabat (Šp./Kalex) +1,639, 5. Lüthi (Švýc./Suter) +0,438, 6. Redding (Brit./Kalex) +6,768. Moto3: 1. Viňales (Šp./Honda) 38:40,995, 2. Fenati (It./FTR Honda) +4,301, 3. Cortese (Něm./KTM) +18,013, 4. Salom (Šp./Kalex) +18,200, 5. Oliveira (Portug./Honda) +18,745, 6. Chairuddin (Malajsie/KTM) +19,052, ...15. KORNFEIL (ČR/FTR Honda) +38,641.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?