ASSEN - Český motocyklista Jakub Smrž nenavázal v neděli na minulé úspěšné vystoupení v britském Donington Parku a po havárii v prvním závodě Velké ceny Nizozemska superbiků obsadil ve druhé jízdě až devátou příčku.
Vítězem prvního klání v Assenu se stal Brit Jonathan Rea před úřadujícím mistrem světa Maxem Biaggim. Rea se sice o prvenství musel rvát až do cíle, nakonec ale triumfoval o 739 tisícin vteřiny před Italem. Třetí skončil aktuální lídr šampionátu Carlos Checa ze Španělska.
V odpoledním pokračování nenašel přemožitele Checa. Druhou stříbrnou příčku si tentokrát s odstupem 524 tisícin sekundy připsal na konto Biaggi, třetí byl Rea.
Smrž nedokončil první závod, když čtyři kola před koncem havaroval v zatáčce číslo 16. Ve druhém pak dokroužil do cíle se ztrátou více než osmnácti vteřin na Checu, což mu stačilo na konečnou devátou příčku. Pro českého motocyklistu tak víkend skončil zklamáním. Zatímco před třemi týdny bral druhé a osmé místo, tenkrát nedokázal zúročit velmi kvalitní výkony v tréninku a kvalifikaci, v níž v sobotu skončil druhý.
3. závod MS superbiků, Velká cena Nizozemska (Assen, Niz.):
1. závod: 1. Rea (Brit./Honda) 35:46,486, 2. Biaggi (It./Aprilia) +0,739, 3. Checa (Šp./Ducati) +3,572, 4. Melandri (It./Yamaha) +9,508, 5. Fabrizio (It./Suzuki) +9,892, 6. Corser (Aust./BMW) +11,120, 7. Laverty (Ir./Yamaha) +15,235, 8. Xaus (Šp./Honda) +30,081, 9. Badovini (It./BMW) +32,071, 10. Aitchison (Aust./Kawasaki) +35,000, ...SMRŽ (ČR/Ducati) nedokončil.
2. závod: 1. Checa (Šp./Ducati) 35:38,693, 2. Biaggi (It./Aprilia) +0,524, 3. Rea (Brit./Honda) +3,584, 4. Camier (Brit./Aprilia) +5,913, 5. Haslam (Brit./BMW) +16,916, 6. Laverty (Ir./Yamaha) +17,375, 7. Fabrizio (It./Suzuki) +17,740, 8. Haga (Jap./Aprilia) +18,329, 9. SMRŽ (ČR/Ducati) +18,378, 10. Guintoli (Fr./Ducati) +18,404.
Průběžný stav MS superbiků po 3 závodech: 1. Checa (Šp./Ducati) 132, 2. Biaggi (It./Aprilia) 89, 3. Melandri (It./Yamaha) 85, 4. Rea (Brit./Honda) 79, 5. Haslam (Brit./BMW) 68, ...7. SMRŽ (ČR/Ducati) 49.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.