Postupně zveřejníme novinky Aprilia pro rok 2011.
Příznivci prvního opravdového seriového streetfighteru se dočkali: Po 8 letech s Rotaxem Aprilia konečně představuje zcela nové Tuono s vlastním motorem odvozené od aktuálního superbiku RSV4. Základ motocyklu je opět shodný se sportovním modelem: stejný rám s upravenou geometrií přední vidlice (nepatrně delší stopa 107,5mm, úhel 25°), kyvná vidlice, motor V4 60° s kazetovou převodovkou a antihopingovou spojkou. Závodní dělená řidítka jsou nahrazena širokými rovnými řidítky, čelní světlo je umístěno v malé ale účinné kapotáži, místo bočních plastů jsou jen kryty chladiče.
Motor Aprilia V4 je upraven pro řádění na silnici:
•max. výkon byl snížen na 162 k ve prospěch jeho posunutí do nižších otáček•max. moment 110 Nm rovněž posunut o 1.000 otáček nížeNové Tuono bude vyráběno ve dvou verzích - může být vybaveno i elektronickým managementem jízdy APRC (Aprilia Performance Ride Control) identickým s RSV4, který sestává ze 4 navzájem nezávislých systémů:
•ATC - trakční kontrola (8 nastavitelných stupňů účinnosti, autokalibrace rozměru pneumatik)•AWC - kontrola wheelie (3 nastavitelné stupně citlivosti)•ALC - řízený start (3 nastavitelné stupně citlivosti)•AQS - elektronické řazení \\\\\\\"Quick shift\\\\\\\" bez nutnosti vystavování spojkyVýkon Tuona krotí špičkové brzdové komponenty BREMBO: vpředu radiální brzdiče a kotouče ? 320 mm, vzadu kotouč ? 220 mm, všude oplétané brzdové hadice. Lehké hliníkové ráfky nové konstrukce jsou dokonce o 2kg lehčí než-li ráfky modelu RSV4 R.
Modely Tuono V4 se začnou vyrábět v dubnu 2011 a do prodeje půjdou na konci května. Cena ještě nebyla stanovená.Zdroj: Aprilia
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?