Po novém voze ŠKODA Fabia R5 touží také zákazníci po celém světě. První vůz bude v těchto dnech dodán Raimundu Baumschlagerovi. Dvanáctinásobný rakouský mistr v rally s ním poprvé pojede na Wechselland Rallye 1. a 2. května. Hned při své světové premiéře dosáhl nový speciál ŠKODA Fabia R5 na Rally Šumava Klatovy jasného vítězství. Auto továrního týmu ŠKODA Motorsport řízené asijsko-pacifickým šampionem Janem Kopeckým se ukázalo jako rychlé a spolehlivé.
„Zákaznický program je pro značku ŠKODA mnohem více než pouhý obchodní model. Celý tým s nasazením a nadšením pracuje na každém ze soutěžních speciálů. Nehraje přitom roli, zda se jedná o vůz tovární nebo auto pro zákazníka. Toto nadšení a vysokou technickou způsobilost značky umějí naši zákazníci z celého světa ocenit,“ říká šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Zájem o náš nový vůz ŠKODA Fabia R5 je u zákaznického programu obrovský. Po úspěšné homologaci našeho nového soutěžního speciálu poptávky znovu skokově narostly,“ uvádí Marcela Janatová, nová vedoucí zákaznického programu ŠKODA Motorsport. „Budeme se snažit splnit přání většiny zákazníků do konce roku. Ještě na jaře budou dodány vozy do Německa, Itálie, Belgie a Portugalska,“ doplňuje Janatová. Jako první zákazník se směl za volant nového vozu s pohonem všech kol posadit zkušený jezdec Baumschlager. 55letý jezdec byl již v minulých měsících členem týmu, který testoval nový vůz ŠKODA Fabia R5. „Je to excelentní soutěžní speciál, který výborně jede na jakémkoli povrchu,“ chválil Baumschlager: „Jsem si jist: Fabia R5 bude nejlepším autem ve své třídě.“ Baumschlagerův BRR-Team již koupil od ŠKODA Motorsportu několik vozů Fabia Super 2000 a i v případě vozu Fabia R5 patří k nejdůležitějším zákazníkům. V polovině května poprvé pojede Fabian Kreim s novým vozem za tým ŠKODA AUTO Deutschland v rámci německého mistrovství v rally (DRM). Zákazníci, kteří koupí nový vůz Fabia R5, dostanou vedle moderního auta také technickou podporu od týmu ŠKODA Motorsport. „Tak mohou obě strany sdílet své know-how a dlouhodobě z toho profitovat,“ dodává Hrabánek. Základní soutěžní verze nového vozu ŠKODA Fabia R5 stojí v souladu s předpisy Světové automobilové federace (FIA) 180 000 eur.
Za to zákazníci dostanou špičkový soutěžní vůz s pohonem všech kol, který je v souladu s předpisy FIA vybaven s turbomotorem o objemu 1,6 litru. To je - vedle změn v designu karoserie - ta největší technická změna oproti dvoulitrovému atmosférickému benzínovému motoru modelu Fabia Super 2000. Kromě toho bude mít nové auto sekvenční pětistupňovou převodovku a vzpěry McPherson. Baumschlager: „Fabia R5 je při jízdě ještě přesnější a díky turbomotoru nadchne silným točivým momentem. Je to prostě geniální soutěžní vůz, který bude pokračovat v úspěšné historii značky ŠKODA.“
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.