První elektromobil překonal Saharskou poušť, podíl na tom mají i Češi

-mao / AutoRoad.cz, 7. února 2018, 16:59 Google+

Vytrvalostní závod "Rally Budapešť-Bamako" je jedním z nejdelších a zároveň nejnáročnějších amatérských závodů, který dokonale prověří jak stroj, tak závodníky samotné. Tým dobrodruhů z Chorvatska se však této výzvy nezalekla a na cestu si vybrala skutečně netradiční stroj - prémiové elektrické SUV Tesla Model X.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Chorvatští dobrodruzi se vypravili na závod Budapešť-Bamako v Tesle Model X. Stali se prvními, kdo překonal Saharu v elektromobilu

Chorvatští dobrodruzi se vypravili na závod Budapešť-Bamako v Tesle Model X. Stali se prvními, kdo překonal Saharu v elektromobilu | foto: facebook

Sdílejte článek

Web Electrek, který pravidelně informuje o zajímavostech ze světa elektrických vozidel, přišel se skutečně netradiční zprávou, podle které se Tesla Model X stala vůbec prvním elektromobilem, který překonal africkou poušť Sahara. A svůj podíl na tom měl i jeden Čech.

Hned na začátku je však potřeba ocenit odvahu (nebo spíš nerozum?) závodníků, kteří se s Teslou vydali do skutečně nehostinných podmínek. Dálkové cesty s elektromobilem po Evropě či většině civilizovaného světa nejsou velkým problémem. Pokud si vyhradíte alespoň chvíli na plánování, rozhodně byste se neměli ocitnout bez energie.

Afrika, zvláště tedy trasa závodu Budapešť-Bamako, která vede po západním pobřeží a svým způsobem kopíruje dřívější trasy Rally Dakar, se však za rozvinutý region s plnou elektrifikací považovat nedá. A to ani nemluvíme o úsecích, které vedou pouštními oblastmi Sahary.

Ani toho se však "Team Tesla Powered by RWE" nezalekl. Za volant Tesly ta usedla dvojice chorvatských dobrodruhů Saša Cvetojević a Oleg Maštruko a záda jim v podpůrném vozidle Dacia Dokker s generátorem (a pravděpodobně mnoha kanystry paliva) jistil Čech Tomáš Kovicka (pokud jsme jméno zkomolili, hluboce se omlouváme).

Během minulého měsíce pak tato sestava urazila za 16 dnů véce než 8.600 kilometrů napříč Evropou i Afrikou. O svém putování přitom pravidelně informovali na své Facebookové stránce.

Tam jsme nakoukli i my a připravili jsme pro vás alespoň pár fotografií, které celou cestu mapují. Jak je z nich vidět, Tesla Model X rozhodně nebyla tak zelená, jak by si mnozí představovali. Často totiž musela dobíjet právě z generátoru na palubě podpůrného vozidla Dacia.

V terénu však Tesla nejspíš problémy neměla, ostatně její dva elektromotory zajišťující pohon všech kol už své kvality v pouštních podmínkách předvedly několikrát. Hůř na tom však byla Dacia, která podle fotografií minimálně jednou potřebovala vyprostit.

Po cestě se cestovatelé snažili využívat i místní zdroje elektrické energie, nicméně  fotografií je poměrně dobře patrné, že to nebylo nic snadného. V Maroku se však podařilo najít rychlonabíječku, která pomocí adaptéru s Teslou spolupracovala. Automobilka sice v této africké zemi ještě zastoupení nemá, nicméně elektromobily je možné sem nechat dovézt a tuto nabíječku si zřídil a zaplatil místní "Tesla Club Morocco".

Na letošním ročníku Rally Budapešť-Bamako startovala řada skutečně rozdílných automobilů (Tesla v čase 7:44) (12:45) | zdroj: youtube.com

My se přidáváme k celosvětovým gratulacím a tiše lidem z týmu závidíme, jaké dobrodružství si na cestě napříč pouští museli užít. Tesla Model X tak opět potvrdila své kvality, nicméně řekněme si upřímně, bez laciné ale odolné Dacie s generátorem by její cesta až na konec závodu nejspíš nebyla možná.

Google+ Vytisknout

Diskuze: První elektromobil překonal Saharskou poušť, podíl na tom mají i Češi

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Souboj titánů

Němci bijí na poplach, Tesla je překonává už i v Evropě

Tesla Model X kanadské policie vyvolala velkou kontroverzi

Nová policejní elektrická auta? Veřejnost zuří vzteky

Ruský policista si zahrál na Terminátora a probojoval se do ujíždějícího vozu

Ruský policista se proměnil v Terminátora, tohle by ani Schwarzenegger nedokázal

Ferrari 488 Pista

Hardcore Ferrari 488 konečně dostalo jméno. Pista má být kladivem na Porsche RS

Lexus představí ve světové premiéře svůj nový crossover UX

Lexus čekají v Ženevě hned dvě premiéry, představí se nový crossover UX a sedmimístné RX L

Elektromobily Tesla Model 3 upevněné v letadle během stěhování z USA do Evropy

Co odhalila rozebraná Tesla Model 3? Němečtí technici byli naprosto ohromeni

reklama
reklama

Doporučujeme

Toyota usilovně pracuje na opětovném využití baterií ze starých hybridů a elektromobilů

Kam se starými bateriemi? Toyota úspěšně řeší palčivý problém elektromobilů

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Škoda MB Wankel jezdila a měla řadu výhod. Proč revoluční novinku v AZNP zamítli?

  2. Putinovo nové auto? Má ho hlídat nejošklivější SUV světa

  3. První československé tanky? Zlaté české ručičky je stavěly z odstavených vraků

  4. Jak se vyhnout nehodě na sněhu? Zkuste tyto triky

  5. Jak se vyhnout pokutě na dálnicích? Jednoduchá rada vám může ušetřit tisíce

  6. Policie zkoušela jedinečný prototyp Tatry! Ta předběhla dobu o desítky let

reklama

Zprávy odjinud