První elektromobil překonal Saharskou poušť, podíl na tom mají i Češi

-mao / AutoRoad.cz, 7. února 2018, 16:59 Google+

Vytrvalostní závod "Rally Budapešť-Bamako" je jedním z nejdelších a zároveň nejnáročnějších amatérských závodů, který dokonale prověří jak stroj, tak závodníky samotné. Tým dobrodruhů z Chorvatska se však této výzvy nezalekla a na cestu si vybrala skutečně netradiční stroj - prémiové elektrické SUV Tesla Model X.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Chorvatští dobrodruzi se vypravili na závod Budapešť-Bamako v Tesle Model X. Stali se prvními, kdo překonal Saharu v elektromobilu

Chorvatští dobrodruzi se vypravili na závod Budapešť-Bamako v Tesle Model X. Stali se prvními, kdo překonal Saharu v elektromobilu | foto: facebook

Sdílejte článek

Web Electrek, který pravidelně informuje o zajímavostech ze světa elektrických vozidel, přišel se skutečně netradiční zprávou, podle které se Tesla Model X stala vůbec prvním elektromobilem, který překonal africkou poušť Sahara. A svůj podíl na tom měl i jeden Čech.

Hned na začátku je však potřeba ocenit odvahu (nebo spíš nerozum?) závodníků, kteří se s Teslou vydali do skutečně nehostinných podmínek. Dálkové cesty s elektromobilem po Evropě či většině civilizovaného světa nejsou velkým problémem. Pokud si vyhradíte alespoň chvíli na plánování, rozhodně byste se neměli ocitnout bez energie.

Afrika, zvláště tedy trasa závodu Budapešť-Bamako, která vede po západním pobřeží a svým způsobem kopíruje dřívější trasy Rally Dakar, se však za rozvinutý region s plnou elektrifikací považovat nedá. A to ani nemluvíme o úsecích, které vedou pouštními oblastmi Sahary.

Ani toho se však "Team Tesla Powered by RWE" nezalekl. Za volant Tesly ta usedla dvojice chorvatských dobrodruhů Saša Cvetojević a Oleg Maštruko a záda jim v podpůrném vozidle Dacia Dokker s generátorem (a pravděpodobně mnoha kanystry paliva) jistil Čech Tomáš Kovicka (pokud jsme jméno zkomolili, hluboce se omlouváme).

Během minulého měsíce pak tato sestava urazila za 16 dnů véce než 8.600 kilometrů napříč Evropou i Afrikou. O svém putování přitom pravidelně informovali na své Facebookové stránce.

Tam jsme nakoukli i my a připravili jsme pro vás alespoň pár fotografií, které celou cestu mapují. Jak je z nich vidět, Tesla Model X rozhodně nebyla tak zelená, jak by si mnozí představovali. Často totiž musela dobíjet právě z generátoru na palubě podpůrného vozidla Dacia.

V terénu však Tesla nejspíš problémy neměla, ostatně její dva elektromotory zajišťující pohon všech kol už své kvality v pouštních podmínkách předvedly několikrát. Hůř na tom však byla Dacia, která podle fotografií minimálně jednou potřebovala vyprostit.

Po cestě se cestovatelé snažili využívat i místní zdroje elektrické energie, nicméně  fotografií je poměrně dobře patrné, že to nebylo nic snadného. V Maroku se však podařilo najít rychlonabíječku, která pomocí adaptéru s Teslou spolupracovala. Automobilka sice v této africké zemi ještě zastoupení nemá, nicméně elektromobily je možné sem nechat dovézt a tuto nabíječku si zřídil a zaplatil místní "Tesla Club Morocco".

Na letošním ročníku Rally Budapešť-Bamako startovala řada skutečně rozdílných automobilů (Tesla v čase 7:44) (12:45) | zdroj: youtube.com

My se přidáváme k celosvětovým gratulacím a tiše lidem z týmu závidíme, jaké dobrodružství si na cestě napříč pouští museli užít. Tesla Model X tak opět potvrdila své kvality, nicméně řekněme si upřímně, bez laciné ale odolné Dacie s generátorem by její cesta až na konec závodu nejspíš nebyla možná.

Google+ Vytisknout

Diskuze: První elektromobil překonal Saharskou poušť, podíl na tom mají i Češi

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Škoda Karoq 1,0 TSI Style

TEST: Škoda Karoq 1,0 TSI - Budoucnost tří válců? Statistiky mluví jasně

Označení hybridních modelů Toyota

Auto schopné jezdit po souši i po vodě? Podívejte se, co si Češi myslí o hybridech

Ulice Hamburgu lemují nové značky zakazující vjezd vozidel s dieselovými motory

Zákaz dieselů v centru města? Nové značky už visí na svých místech

Klobásy Currywurst z produkce automobilky Volkswagen

Znáte nejpopulárnější produkt Volkswagenu? Auto to překvapivě není

Dodge Viper závodního týmu Whitehot Motorsport

Dodge Viper v roli Rally speciálu? Šílená kombinace funguje překvapivě dobře

Unikátní Lamborghini Aventador Chrise Browna

Chris Brown vyvezl své pozlacené Lambo, extravagantní vkus nezapře

reklama
reklama

Doporučujeme

Toyota usilovně pracuje na opětovném využití baterií ze starých hybridů a elektromobilů

Kam se starými bateriemi? Toyota úspěšně řeší palčivý problém elektromobilů

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Sovětský létající kolos zachránil Ford? Unikátní přepravní operace ušetřila miliony dolarů

  2. Upravená nádrž ukrývala drogy za 42.5 milionu, policisté je objevili zcela náhodou

  3. Simpsonovi to znovu dokázali? Takhle před 20 lety předpověděli nový Rolls-Royce Cullinan

  4. Škoda Octavia s nájezdem 695 000 km? Technik nevěřícně žasl nad její kondicí

  5. Druhoválečný transportér křížený s odtahovkou? Seznamte se s Tankensteinem

  6. Spása Tesly na obzoru? V tahle čísla už nikdo nedoufal

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud