V dnešní době, kdy jsem na každém rohu obklopení moderní technologií, je velice snadné a mnohdy i lákavé situovat se na chvíli do role odborného komentátora, nastavit si na sebe kameru a mluvit během jízdy o různých tématech. Takových videí nalezneme na YouTube statisíce a možná i miliony, ovšem napadlo vás někdy, že tento trend může být i nebezpečný?
Teď se ani tak nebavíme o profesionálních produkcích, které si pro sebe často uzavřou úsek silnice, nebo si alespoň pohlídají, že jsou na silnicích osamoceni. Bavíme se o lidech, kteří si kdykoliv a kdekoliv připnou do svého vozu kameru a věnují se všelijakým tématům. Je jasné, že i taková činnost člověka rozptyluje od řízení, ovšem jak moc, to se rozhodl zjistit jistý Tom Scott, který je na YouTube poměrně věhlasným přispěvatelem, o čemž hovoří i milion odběratelů.
Aby mohl svůj výzkum podložit validními důkazy, rozhodl se ho realizovat na půdě University of Iowa, kde mají jeden z nejpokročilejších simulátorů na světě. Ten se dokáže pohybovat jak po osách X a Y, ale také dokáže díky hydraulickým ramenům nasimulovat desítky dalších pohybů. Navíc je možné vybavit simulátor různými kabinami, pro simulaci jízdy v osobním voze, SUV nebo tahači.
Vnitřek simulátoru je pak vybaven obrovskými obrazovkami promítajícími jakékoliv podmínky, které odborníci v řídícím středisku nastaví. Grafika možná není nejmodernější, ovšem díky různým pohybům a realistickému ovládání si člověk za chvíli skutečně připadá jako ve skutečném automobilu.
A právě do tohoto simulátoru si Tom Scott sedl a 15 minut pouze řídil a dalších patnáct minut řídil a mluvil do kamery. A výsledky? Během řízení a mluvení do kamery se jeho reakce zpomalily téměř o sekundu, pohyboval se mimo svůj pruh, minul značku STOP ačkoliv se díval před sebe a často porušoval rychlost.
Ve výsledku se tedy potvrzuje staré známé pravidlo, že při řízení byste se měli soustředit pouze na jízdu a ne na další věci. Skvělým příkladem je právě moment, kdy Tom projíždí kolem stopky, přestože se na ni přímo dívá. V hlavě však přemýšlí o další replice pro kameru, takže jeho soustředění je mizivé a on dělá zcela zbytečné a školácké chyby.
A to se samozřejmě nevztahuje pouze na natáčení videí, ale i na desítky dalších různých činností, které za volantem děláme ve chvílích, kdy bychom se měli plně soustředit na řízení. Nejde tedy jen o varování pro a před YouTubery, ale prakticky pro všechny, kdo se nesoustředí na dění před svým vozem.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.