Také se řadíte k lidem, kteří každé ráno a každé odpoledne tráví desítky dlouhých minut v dopravních zácpách? Jistě, je to nepříjemné, ovšem buďme rádi, že se naše zdržení počítá jen na minuty. Pokud se totiž podíváme na žebříček měst s nejhorší dopravní situací na světě, jsme na tom relativně dobře i s tou naší slavnou D1.
Nebudeme vás zatěžovat sálodlouhým seznamem míst, kde si automobil rozhodně nepůjčovat, ale podíváme se jen na prvních pět měst, kde trpělivost řidičů dosahuje až nezdravých hodnot. Průzkum, který zpracoval web AutoGuide vychází z dat, které posbírala agentura Inrix Global Scorecard během roku 2016.
Výzkum pracoval s daty získanými od řidičů v 1064 městech z 38 různých zemí napříč světem. Výsledná tabulka pak byla sestavena z průměrného času, který řidiči stráví za volantem postáváním v kolonách.
Páté místo obsadila Brazílie a Sao Paulo. Zdejší řidiči stráví za volantem v kolonách ročně okolo 77.2 hodiny. Důvodem tohoto nemalého zdržení je živý turistický ruch, který je v Sao Paolu nejživějším z celé země. Řidiči si však nemohou nač stěžovat, neboť právě díky turistům se nejspíš nebudou mít tak špatně.
Na čtvrtém místě se překvapivě umístilo hlavní město Kolumbie, Bogota. Důvod umístění v první pětici je ale poměrně zajímavý: špatná infrastruktura veřejné dopravy. Pokud se tedy místní obyvatelé chtějí dostat z bodu A do bodu B, spoléhají na vlastní automobily. To ale ve výsledku znamená, že obyvatelé tohoto města stráví ročně postáváním v kolonách zhruba 79.8 hodiny.
O třetí příčku se dělí hned dvě města z USA. Zatím co západní pobřeží reprezentuje slunné San Francisco, za východní pobřeží je to New York. V obou městech totiž řidiči ročně stráví v dopravních kolonách zhruba 89.4 hodiny.
Druhou příčku obsadila možná trochu překvapivě Moskva. Při pohledu na hustotu osídlení se však nemůžeme ničemu divit. Kromě vysokého počtu obyvatel však ke špatné situaci přispívá i skutečnost, že Moskva je zároveň nejbohatší oblastí celého Ruska. Pokud se tedy díváte na videa, kde si lidé v Moskvě zkracují cestu do práce jízdou po chodníku, teď už možná chápete proč tomu tak je. A abychom nezapomněli, řidič v Moskvě stráví popojížděním v kolonách zhruba 91.4 hodiny ročně.
Rekordmanem pak není nikdo jiný, než město andělů - Los Angeles. Pokud se rozhodnete jednoho krásného dne přestěhovat a žít v tomto sluncem zalitém městě, připravte se na to, že za rok strávíte popojížděním v kolonách v průměru 104.1 hodiny. Tedy více než 4 celý dny. Člověk se pak nemůže divit faktu, že v právě zde se tak masivně rozjíždí start-upy zaměřené na sdílení aut, spolujízdu nebo sdílení kol.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.