Jak zvládnout i dalekou cestu vlastním vozem?

AutoRoad.cz, 21. srpna 2017, 02:18 Google+

KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Je sezóna dovolených a kromě možnosti letět letadlem nebo jet autobusem využívají lidé i možnost jet vlastním vozem. Pokud se na takovou cestu také chystáte, je dobré vědět, jak ji co nejlépe zvládnout. A k tomu vám samozřejmě pomůže, pokud se budete držet našich osvědčených tipů.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Autem na dovolenou

Autem na dovolenou | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

Máte dostatečné zkušenosti?

Jestliže jste za volantem delší dobu neseděli, a čeká vás řízení, nebo situace, kdy budete muset někoho střídat, je dobré zkušenosti ještě na poslední chvíli nabrat. Ideálně pod dozorem odborníka. Podívejte se na férová autoškola ceník, konkrétně do kolonky kondičních jízd. Ty by vás měly zajímat nejvíce. Jsou poměrně levné a pro vás dobrou volbou, jak si osvěžíte své jízdní znalosti. Vždy máte jistotu, že vedle vás bude sedět instruktor, který:

 • Upozorní na chyby
 • Poradí, jak jezdit správně
 • Zakročí v případě neočekávané události

Zajistěte pohodlí během jízdy

Dlouhá cesta vyžaduje také dokonalé pohodlí. A to hlavně s ohledem na teplotu ve voze. Když je vysoká, nejenom že se potíte, ale může to být spojeno také s tím, že je vám špatně, nebo pociťujete výraznou únavu. A to vše je špatně. Jestliže máte ve svém voze klimatizaci, je ideální nechat ji před odjezdem na dovolenou nejenom zkontrolovat, ale pokud bude potřeba, můžete ji nechat i vydezinfikovat a doplnit. Díky tomu bude klima během cesty vždy dokonalé.

A co když klimatizaci nemáte? Nezoufejte, jelikož příjemné teploty dosáhnete i pomocí otevřených okýnek. Zde doporučíme pořídit deflektory do vaší Škody, nebo jiného vozu, kterým pojedete. Jde o jednoduché doplňky oken, které zamezí tomu, aby vzduch prudce foukal do vozu, stejně jako zamezí nepříjemnému hluku, který může vydávat.

Zkontrolujte vůz po technické stránce

Není nic horšího, než když vás na cestě potká technická porucha. Často se může objevit náhodou, s čímž bohužel nic nenaděláte. Mnoha poruchám ale můžete předejít. A to tak, že necháte svůj vůz před dovolenou odborně zkontrolovat v servisu. To doporučujeme s dostatečným předstihem. Může se objevit závada, která bude vyžadovat opravu. Příkladem mohou být třeba brzdy, kde je možné použít dobře zrepasované brzdové třmeny, díky kterým budou fungovat opět dokonale. Technických závad, které se mohou objevit, však může být ještě mnohem více.

Kromě toho, že dáte automobil do servisu, můžete mnoho věcí zvládnout i vy sami. Co přesně je třeba udělat, nebo zkontrolovat? Pamatujte si tuto trojici věcí:

 • Dobijte akumulátor
 • Vyměňte prasklé žárovky
 • Dolijte provozní kapaliny

Naplánujte správnou trasu

Ano, žijeme v době GPS navigací, kterou doporučujeme mít ve voze. Díky tomu bude cesta skutečně jednoduchá a bezproblémová. Neznamená to ale, že ji nemusíte před odjezdem plánovat. Pokud se rozhodnete například vycestovat do Bulharska, je dobré vědět, jaká je osvědčená trasa, jaký hraniční přechod je nejlepší, nebo kde se vyhnete případným kolonám. Navigace obvykle najde jenom cestu nejrychlejší nebo nejkratší, a tak nezapomeňte zadat všechny průjezdní body ručně, abyste jeli tou cestou, která bude ve všech ohledech skutečně ta optimální.

Pojistěte se

Co budete při cestě do zahraničí potřebovat, je určitě pojištění. Nejprve pojistěte svou osobu. A to tak, že se rozhodnete uzavřít cestovní pojištění, které může ochránit nejenom vás, ale třeba i vaše zavazadla. Dále myslete i na pojistnou ochranu vašeho vozu. Nejprve si na zelené kartě ověřte, že povinné ručení platí i v zemích, přes které jedete, nebo do kterých míříte. Potom je dobré uzavřít také havarijní pojištění. Dnes už existují varianty krátkodobé, které se mohou hodit právě při cestě na dovolenou. I když je to výdaj, pamatujte na to, že vám může opravdu hodně ušetřit. Veškeré zahraniční služby jsou drahé, a když vám vše proplatí pojišťovna, dovolená se vám nijak výrazně neprodraží.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Jak zvládnout i dalekou cestu vlastním vozem?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Peugeot 3008

Vítězem ceny "Women’s World Car of the Year“ se stal Peugeot 3008

Stroje Patria AMV se dodávají v řadě různých modifikací

Nad Tatrou se opět blýská! Slováci testují nová bojová vozidla pěchoty

Porsche Mission E

Elektrické Porsche 911? Ještě 10 let se nemusíme bát, pak už to záleží na zákaznících

Nové Suzuki Swift Sport

Japonské auto roku 2018? Největší pozornost sklidil nový Suzuki Swit

První oficiální snímky nové generace vozu Mercedes-Benz CLS

První snímky nového Mercedesu CLS: Agresivitu lemují moderní technologie

reklama
reklama

Doporučujeme

Mercedes-AMG GT4

Mercedes-AMG GT4 jel pouze sbírat závodní data na Nürburgring, vrátil se s…

Čtěte dále

Nejčtenější články

 1. Nezničitelné ruské off-roady? Nový GAZ nastartuje i v třeskutých mrazech

 2. Nad Tatrou se opět blýská! Slováci testují nová bojová vozidla pěchoty

 3. Pickupy pomalu zaplavují Evropu, na vině je paradoxně EU

 4. Proč je Autopilot Tesly roky napřed? Stačilo jedno odvážné rozhodnutí

 5. Nejrychlejší automobil v Dubaji? Ještě není hotový, přesto budí neskutečnou pozornost

 6. Co nám Škoda tají? Po Nürburgringu se prohání tajemný Kodiaq

reklama