Co dělat, když vám vosa vletí do auta?

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 25. července 2017, 13:09 Google+

Léto, otevřená okna automobilů, vůně převážených potravin, to všechno má svoje nebezpečí: hmyz vás může natolik vyrušit od řízení, že se při ohánění nevěnujete dostatečně jízdě a havarujete. Jen pouho pouhá teorie? Vůbec ne, holý fakt. Takový případ s následky lehkého zranění a škodě na vozidle za 350 000 Kč se stal nedávno ženě u Vsetína. Oháněla se po hmyzu v kabině, vůz sjel z cesty, narazil a převrátil se na střechu.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

Takže i zdánlivá banalita, hmyz v autě, může způsobit havárii. Ostatně v dnešní době alergií a ostrých reakcí našeho lidského těla na bodnutí hmyzu, není ani divu, že se někteří řidiči a řidičky mohou velmi obávat létající „havěti“. Co tedy dělat?

Odborníci ÚAMK jednoznačně radí – přes vaše, vašich dětí obavy, nesmí řidič věnovat pozornost tomuto obtěžování. Dál se musí věnovat řízení.

Jaký je tedy první krok?
Šancí, jak se hmyzu zbavit, je okamžitě stáhnout všechna okénka a způsobený vzdušný proud ho může dostat z auta. Pokud ne, hledejte možnost jak rychle zastavit. Dokonce, i když jste na dálnici, jsou na mnoha místech odstavné plochy, odstavný pruh a jiná bezpečná místa pro zastavení. Samozřejmě, že přitom důrazně dbáme na bezpečnost svou i ostatních v autě. V klidu a včas dáme signál o změně směru jízdy, po zastavení zapneme výstražná světla, při vystoupení z vozu na odstavném pruhu dálnice si oblečeme výstražné vesty, které máme v připraveny v bočních kapsách dveří, nikoliv někde v zavazadelníku pod hromadou bagáže…

Zkrátka se chováme stále tak, že největším nebezpečí, není bodnutí hmyzem, ale možné následky zbrklého a nebezpečného jízdního manévru a zastavení na nevhodném místě.

Pokud víte, že máte ve voze někoho, kdo trpí alergií na hmyzí jed, musíte být na to předem připraveni a mít sebou tak zvaný balíček první pomoci pro alergiky. Obvykle obsahuje: adrenalin (epinefrin) v autoinjektoru (v injekčním peru), který působí proti poklesu krevního tlaku, posiluje srdce a rozšiřuje průdušky. Antihistaminikum, které blokuje účinek histaminu (látky uvolněná při alergické reakci). V akutním případě lze spolknout jednorázově 2 tablety a pro rychlejší účinek je rozkousat. Dále v balíčku bývá kortikosteroid v tabletách, který potlačuje alergický zánět. No, a nakonec nemají chybět inhalační léky, které uvolňují průdušky zúžené při astmatických záchvatech: aplikují se dva vdechy.

Pokud jste na danou situaci nebyli připraveni, nebo se alergická reakce dostavila po bodnutí hmyzem vůbec poprvé, měli byste odlišit, zda jde o lokální alergickou reakci – tedy bolestivý rudý otok kolem místa bodnutí, nebo anafylaktický šok.

V druhém případě totiž zasahuje celý organismu. Svědění kůže a „kopřivku“ doprovází otoku pod kůží i v krku, sípavý dech, neschopnost se nadechnout, kýchání, návaly horka, bušení srdce… Takovéto a další reakce mohou následovat už několik desítek minut po bodnutí. Pak je doslova nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, případně na cestě okamžitě zastavit na parkovišti a zavolat záchranku. V některých případech totiž může dojít dokonce k ohrožení života. Největším nebezpečím v tomto přídě trpí starší lidé se srdečními a dýchacími problémy, naopak děti do 10 let obvykle snášení anafylaktický šok lépe, s menším rizikem. Což ale neznamená, že je možné ho podcenit.

A jaká je rada od odborníků ÚAMK?
Jestliže máte ve voze někoho, kdo je ohroženější na bodnutí hmyzem, uděláte nejlépe, když prostě nebudete otevírat okna, větrat, nechávat otevřené dveře při zastavování na parkovištích a podobně. Naopak, vše necháte na klimatizaci, která díky filtrům hmyz dovnitř prostě nepustí. Minimalizujete tak na maximum nebezpečí, že se bodavý hmyz stane nechtěným černým pasažérem ve vašem autě.

Vytisknout

Diskuze: Co dělat, když vám vosa vletí do auta?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

For Caravan

Na karavany a lodě? Již tento víkend v PVA EXPO PRAHA

Volkswagen Polo

TEST: Volkswagen Polo 1,0 TSI – stačí základní motor s 5 stupňovým manuálem?

peugeot 408

Test Peugeot 408 Hybrid 225 e-EAT8 GT: sázka na styl a hi-tech pohon

Ilustrační foto

Toyota znovu nejlepší ze všech. A nejde o výrobu, bezpečnost ani emise

Cupra Leon Sportstourer

TEST: Cupra Leon SP 2.0 TDI – vymírající druh se skvělou spotřebou

Ilustrační foto

Výše stravného je k smíchu, změny cestovních náhrad

on-line prodej

Máte ho doma? Tahle auta se prodávají nejrychleji

První snímky nového Volva XC90 - vše pro nízký odpor vzduchu

Volvo má nový způsob značení některých svých vozů

MG5 Electric

TEST: MG5 Electric Excite – kombík na baterky do milionu, jde o dobrou volbu?

MG4 XPOWER

MG4 XPOWER: za bezkonkurenční cenu nabízí 435 koní a "stovku" za 3,8 s

reklama

Doporučujeme

Lexus LC500 vs. Aston Martin DB11. Kdo vyhrál v ostrém testu?

Souboj luxusních kupé: Lexus LC500 vs. Aston Martin DB11. Kdo vyhrál v ostrém…

Čtěte dále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud