Život s kabrioletem? Jde o styl. Podívali jsme se na to, co lidi nejvíc zajímá

AutoRoad.cz, 7. dubna 2017, 15:08 Google+

S blížícím se příchodem léta se na silnicích stále častěji objevují vozy se stahovací střechou, které dokáží nejednoho řidiče snadno nadchnout k touze po vlastním. Ceny starších modelů v poslední době příjemně klesly, takže kratochvíle spojené s jízdou bez střechy jsou dostupnější stále většímu počtu lidí. My jsme si pro vás připravili seznam nejčastějších otázek spojených s vlastnictvím kabrioletu.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Jízda v kabrioletu

Jízda v kabrioletu | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

Jak je to s tou praktičností?

Ta je u vozů se skládací střechou vždy omezena. Pro střechu totiž musí být vyhrazen prostor, do které se bude bezpečně skládat. Některé vozy však v případě jízdy s nataženou střechou nabízejí možnost tento prostor eliminovat a vy tak do kufru naskládáte víc zavazadel.

Dá se v tom jezdit celoročně?

Ano, dá. Plátěné střechy jsou totiž izolovány a většina vozů s karoserií kabriolet má záměrně předimenzované topení. Celý vůz je tak zahřátý poměrně rychle. Další možností, jak provozovat svůj vůz i v zimních měsících, je pořízení tzv. Hardtopu. Jedná se o pevnou střechu, nejčastěji vyrobenou z laminátu, která z vašeho kabrioletu udělá kupé. Vůz se tím tepelně i hlukově izoluje. Hardtop se dá pořídit například pro vozy Peugeot 306 cabrio, BMW e30, e36 & 46 cabrio, Mazdu Mx-5 a mnohé další.

Je v kabrioletu vůbec slyšet vlastního slova?

Při jízdě se staženou střechou platí přímá úměra, čím vyšší rychlost – tím vyšší hluk v kabině. První pomocí je vytažení oken. Pokud vás však bude obtěžovat turbulentní vítr, který se vrací do kabiny mezi sedačkami, stačí dokoupit tzv. větrnou clonu ( někdy se prodává pod názvy Windschott / větrolam ) která se umístí za přední sedačky a zvýší tak váš cestovní komfort.

Neteče dovnitř?

Pokud se o střechu staráte, čistíte jí, impregnujete a zbytečně jí nenamáháte ( například otvíráním při nízkých teplotách ), tak vám do kabrioletu určitě zatékat nebude. Ano, u starších střech se může objevit menší prosakování, tomu se však dá zabránit právě zmíněnou impregnací. Na trhu je v dnešní době několik specializovaných firem, které se o střechu vašeho kabrioletu pečlivě postarají. Pokud se o svůj vůz chcete postarat sami, naleznete na trhu množství přípravků, které vám s tím pomohou.

Má smysl klimatizace v kabrioletu? 

Většina majitelů kabrioletů si myslí že ne, ovšem s první dopravní zácpou mění názor. Pokud ale s vozem nepohybujete a nápor větru se nepostará o přísun dostatečného množství chladného vzduchu, budete se ve stojícím kabrioletu doslova smažit. Natažením střechy sice můžete situaci zmírnit, ale obvykle je to jen z bláta do louže.

Mohu zajet s kabrioletem do myčky?

Tato otázka je poněkud záludná, neboť vždy záleží na více aspektech. U vozů s pevnou stahovací střechou je to jedno. Pokud však máte vůz s látkovou střechou, měli byste si ověřit doporučení výrobce. Záleží také na tom, v jakém stavu vaše střecha je a z jakého materiálu je vyrobena – látkové střechy snáší kartáče hůře než ty vinylové. Dalším aspektem je typ myčky – některé myčky se chlubí speciálním programem právě pro kabriolety, vždy je však lepší se informovat u obsluhy. Pokud ale máte svůj vůz opravdu rádi a chcete prodloužit životnost své střechy, investujte raději čas a peníze do ručního mytí.

Je každý kabriolet automaticky brán jako sportovní vůz?

Je potřeba si uvědomit, že většina kabrioletů vychází z běžných produkčních vozů, které přišly o střechu. Jejím odstraněním ale seberete vozu jeden z důležitých prvků zajišťující tuhost karoserie. Konstruktéři jsou pak přinuceni zvýšit tuhost použitím dodatečných výztuh. Vůz tím značně přibere na váze a ztratí ze své agility. Většina kabrioletů tak není brána jako vyloženě sportovní náčiní, ale spíš jako vůz vhodný ke kochání během projížděk přírodou. Existují samozřejmě výjimky jako Mazda Mx-5, Toyota Mr-2 či deriváty supersportovních vozů, zde se ovšem bavíme o vozech přímo určených pro řidiče lačnících po sportovních zážitcích.

Nejsou kabriolety nebezpečné?

Jak už bylo zmíněno o odstavec výše, konstruktéři kompenzují ztrátu střechy dodatečnými výztuhami v podlaze, rámu čelního skla, dveřích, atd.. Znakem všech starších kabrioletů osmdesátých a devadesátých let se tak stal nevzhledný oblouk umístěný v místech B sloupku. Ten zvyšoval tuhost a zároveň chránil posádku v případě převrácení vozu na střechu. V dnešních dnech jsou vozy vybaveny speciálními výztuhami za poslední řadou sedaček, které jsou v případě hrozícího převrácení vozu automaticky vysunuty. Mají tak zabránit zranění cestujících uvnitř vozu.

Nejsou kabriolety častým terčem zlodějů a vandalů?

Po internetu koluje velké množství zpráv o proříznutých střechách, ukradených rádiích a poškozených interiérech. Pravda je ovšem taková, že nejvíc záleží na tom, kde svůj vůz zaparkujete a co v něm necháte. Pokud se zloději něco ve vašem autě zalíbí, bude mu nejspíš celkem jedno jestli má rozbít okýnko nebo proříznout střechu.

A co náklady?

Náklady spojené s provozem kabrioletu jsou nepatrně vyšší, což způsobuje vyšší váha kabrioletů i jejich horší aerodynamická stavba. Co se oprav týče, většina mechanických či karosářských dílů bývá shodná s běžným provedením vozu. Extra náklady tak můžete očekávat jen v případě problémů s hydraulickým / elektrickým pohonem střechy (při nákupu důkladně zkontrolujte) nebo při výměně plátna střechy. To se musí nechat vyrobit ve specializovaných firmách, nebo se dá objednat ze zahraničí.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Život s kabrioletem? Jde o styl. Podívali jsme se na to, co lidi nejvíc zajímá

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Mercedes-Maybach Pullman S650

Sen každého diktátora? V tomhle luxusu na kolech jezdí většina státních představitelů

Automobilka Škoda Auto prezentuje program Škoda Handy

Znáte program Škoda Handy? Nabídka pro handicapované je modernější a ještě výhodnější

Zajímá vás vize budoucnosti podle BMW? Pak si nenechte ujít expozici

Zajímá vás budoucnost BMW a elektromobility? Pak si tohle nesmíte nechat ujít

Shelby Mustang GT500

Ford chystá paletu žhavých retro novinek, v čele pojede nový Mustang GT 500

Volkswagen Passat 2.0 TSI (206 kW) R-Line

Faceliftovaný Passat pro Evropu? Dočkáme se již letos

Vyrazit si s luxusním supersportem McLaren 720S do terénu rozhodně nebyl ten nejlepší nápad

Co se stane, když se sporťákem vyrazíte na polní cestu? Tenhle pokus to ukázal

reklama
reklama

Doporučujeme

Maskované Bentley Continental 2018

Nové Bentley Continental GT opět spatřeno. Bude mít motor W12 a 600 koní?

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Problémy s parkováním? V Rusku je řeší metodou, ze které dostanete infarkt

  2. Děsivý příběh československého Packardu? Pro tenhle vůz se komunisté neštítili ničeho

  3. Legendární Škoda 1000 dobyla svět. Proč se některé její modely v Česku nikdy neobjevily?

  4. Otřesná reinkarnace Velorexu? Chtěl předělat starý Lexus, raději na něj neměl sahat

  5. Co se stane, když se sporťákem vyrazíte na polní cestu? Tenhle pokus to ukázal

  6. Štve vás otravné pípání v autech? Tenhle chlapík přišel na to, jak z něj udělat příjemnou záležitost

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud