Od 1. ledna 2016 není problém mít na autě nebo motorce registrační značku se jménem nebo přezdívkou. Od začátku loňského roku do konce letošního února jich úředníci vydali celkem 5 470 kusů a lidé a firmy za ně zaplatili celkem 55 milionů korun.
Nejvíce vydaných registračních značek eviduje Praha, nejméně kraj Vysočina. “Všeobecně se o značky čekal mezi odborníky větší zájem. Registrační značky na jedno auto stojí 10.000 korun a celkově je potřeba zvolit 8 znaků, z nichž jeden musí být číslice. Důležité také je, že si řidiči nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova nebo slova, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W.”, říká prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.
V celém Česku úřady evidovaly ke konci loňského roku přes 4 800 registračních značek na přání. Lidé na registračních značkách chtějí mít zpravidla křestní jména nebo jména firem, případně se snaží registrační značku ozvláštnit nějakým vtipem nebo přezdívkou typu „UME D0BRY“ nebo „RUK UNAT0“. Prim hraje hlavní město Praha s celkovým počtem vydaných “espézetek” 1 405. “Zpočátku se zdálo, že zájem o registrační značky bude větší. Napovídala tomu v průběhu loňského roku zveřejňované počty žádostí. Nakonec ale vývoj překvapil, tempo žádostí zpomalilo a tento rok se už zdaleka tolik nových originálních značek neobjeví, říká president Autoklubu Jan Šťovíček. V roce 2016 bylo celkem evidováno 5211 žádostí. Reálně vydaných značek na přání bylo 4806 kusů.
Odcizení originální “espézetky” je trestní čin. Náhradní SPZ při odcizení vydána nebude, proto si řidič bude muset pořídit běžnou SPZ nebo novou originální značku opět za 10 000 Kč. “Je to kvůli tomu, že původní značka bude v registru značek kvůli možnosti zneužití provždy zablokována”, uzavírá Jan Šťovíček.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?