V úterý se v pražských Střešovicích v prostoru tramvajové vozovny sešli příznivci pro laika neznámé automobilové značky Lagonda. Exponátů této extrémně vzácné značky se tu sešlo přes dvacet v ceně od dvou a půl do pětadvaceti milionů korun.
Značka Lagonda vznikla v roce 1906 v Anglii jako výrobce luxusních a extrémně výkonných automobilů. A to bylo vidět i z dnešního srazu. Už jen nastartování jednoho z řadových šestiválců a mocné burácení výfuku podobného komínu od kamen vás přesvědčí o tom, že tahle auta nebudou na silnici žádná ořezávátka ani dnes.
Značku koupil v padesátých letech minulého století Aston Martin, který pomalu převedl výrobu pod svá křídla. Posledním záchvěvem staré značky byl extrémně hranatý Aston Martin Lagonda z roku 1976, který můžete také vidět v naší fotogalerii.
"Nejstarší exemplář je tu z roku 1928. Pro mě je ale srdcový dvanáctiválcový Rapide," říká František Kudela, pořadatel srazu a ukazuje na obrovský motor jednoho z exemplářů. Sám je majitelem jednoho z vozů této značky, kterých po světě podle jeho odhadů jezdí asi sto.
Z každého kousku na vás dýchne maximálni řemeslná přesnost a promyšlenost. Při pohledu na mechanická táhla brzd, které by dnes působily jako špatný vtip, má člověk pocit, že sednout do dvousetpadesátikoňového auta v první polovině minulého století bylo holé šílenství.
A je to tak trochu i dnes. Důkazem toho jsou loužičky provozních kapalin, které se během našeho pobytu pod auty vytvořily. Tu brzdová kapalina, tu benzín, tu fridex. Být majitelem takové hračky za miliony korun je ale podle pana Kudely k nezaplacení.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?