Hasiči čelí na silnicích novým problémům, uhasit elektromobily není vůbec jednoduché

-mao / AutoRoad.cz, 19. října 2017, 11:52 Google+

O tom se na vlastní kůži přesvědčili i hasiči z rakouského města Landeck, kteří byli povoláni k nehodě elektromobilu Tesla Model S. Hasiči sice byli dobře vybaveni a přesně věděli co mají dělat, ovšem k požáru jediného elektromobilu se nakonec muselo sjet pět požárních vozidel.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Požár Tesly model S dal hasičům zabrat

Požár Tesly model S dal hasičům zabrat | foto: Feuerwehr Landeck

Sdílejte článek

Požár samozřejmě nehrozí jen při nehodě elektromobilů, ale také při nehodě automobilů s klasickými spalovacími motory. V případě elektromobilů je však zápasení s požárem delší, náročnější, vyžádá si více vody a nakonec se neobejde ani bez řezání a dvoudenního dozoru u zdemolovaného vraku.

O tom se na vlastní kůži přesvědčilo asi 35 hasičů z pěti požárních vozidel, kteří byli vysláni k autonehodě Tesly Model S. Její devatenáctiletá řidička neznámo jak narazila do betonových zátarasů, které byly rozmístěny před uzavřeným tunelem na silnici S16. Řidičce se naštěstí nic nestalo a byla schopna odejít od nehody po svých, ovšem Tesla se za chvíli proměnila v zatraceně drahý táborák.

Nevíme jak dlouho hašení požáru trvalo, ovšem podle překladu tiskové zprávy zveřejněné hasičským sborem "Feuerwehr-Landeck" byl zásah náročný a zdlouhavý kvůli nutnosti používat dýchací přístroje a opakovanému znovu-vznícení vozidla. Tomu nakonec učinilo přítrž až přeříznutí hlavních přívodních kabelů k bateriím. I tak ale hasiči museli vozidlo ještě 48 hodin hlídat, jak doporučuje manuál přímo od Tesly.

Ten naštěstí hasiči dobře prostudovali, což je ostatně z jejich vybavení hned poznat. V manuálu totiž Tesla varuje pod širokým spektrem toxických látek, které se během požáru akumulátorů uvolňují. Automobilka v letáku také varuje, že k hašení je potřeba větší množství vody. Pět cisteren nakonec stačilo.

Úplnou přítrž požáru však učinilo až odpojení elektrického systému. To se dá provést buď skrze přední úložný prostor, nebo proříznutím levého zadního sloupku v místě speciální nálepky, která hasičům ukazuje ve kterých místech a jak hluboko mají řezat. A protože přední část vozu byla zdemolovaná, museli hasiči sáhnout po úhlové brusce a pustili se do řezání.

Těžko říct zda hasiči nakonec použili i termální kameru aby se přesvědčili o teplotě baterií, jak doporučuje příručka automobilky, ovšem v ostatních bodech postupovali takřka přesně podle manuálu Tesly a za to jim rozhodně patří uznání.

Uznání si ale zaslouží i sama automobilka. Při pohledu na zdemolovaný vůz je totiž jen zázrak, že řidička odešla od nehody po svých. Zajímavá je také skutečnost, že požár zasáhl pouze přední část vozu a kabina řidiče od něj byla víceméně izolována.Vůz je sice na odpis, ovšem své kvality rozhodně prokázal.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Hasiči čelí na silnicích novým problémům, uhasit elektromobily není vůbec jednoduché

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Dingo 2 CZ

Obrněné vozidlo Dingo 2 CZ chrání životy českých vojáků

GAZ 69 HEMI

Nezničitelné ruské off-roady? Nový GAZ nastartuje i v třeskutých mrazech

Létající auto

Létajícím autům dáváme rok, maximálně dva

plug-in hybridní pohon, Škoda Auto

Plug-in-hybridní Škodovka? Víme, který model bude první

Tesla Semi

Tahač Tesla Semi byl představen. Akcelerace sporťáku, dojezd 800 km a přežije i jaderný výbuch

reklama
reklama

Doporučujeme

Volkswagen T-Roc

OBRAZEM: Volkswagen T-Roc posiluje flotilu výrobce z Wolfsburgu

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Proč je Autopilot Tesly roky napřed? Stačilo jedno odvážné rozhodnutí

  2. Nejrychlejší automobil v Dubaji? Ještě není hotový, přesto budí neskutečnou pozornost

  3. První Tesla kombi už dostává jasné tvary. Co vedlo autora k jejímu stvoření?

  4. Co nám Škoda tají? Po Nürburgringu se prohání tajemný Kodiaq

  5. Největší svůdník mezi automobily? Po tomhle SUV prý ženy šílí

  6. Už jste slyšeli o Devel Sixteen? Monstrum o výkonu 5.000 koní bude mít premiéru v Dubaji

reklama

Zprávy odjinud