Pokud jste si dosud mysleli, že kauza Dieselgate má za cíl jen poškodit vybraný okruh automobilek a zadupat do země jinak skvělé dieselové motory, zřejmě vás tato zpráva zaskočí. Podle posledních údajů však nadměrné emise automobilů se vznětovými motory zabily již statisíce lidí.
Podle americké společnost Environmental Health Analytics (EHA), která hodnotí reálné údaje o emisích především vznětových automobilů a dopadu na lidské zdraví vědci spočítali, že dieselová auta vyprodukují za rok téměř o 4,6 milionu tun NOx více, než by tomu bylo, kdyby výrobci plnili platné emisní normy. Ve výsledku tak celosvětová produkce oxidů dusíku činila 13,1 milionu tun, což mělo drastický dopad na i lidské životy. V roce 2015 bylo zaznamenáno 107 600 úmrtí zaviněných především emisemi NOx.
S diesely je však úzce spjata i problematika polétavých pevných částic. Ty jsou bohužel ještě větším zabijákem. Dokládá to zpráva nazvaná Air quality in Europe. Podle této zprávy zabily polétavé pevné částice za rok 2013 cca 436,000 lidí na území 28 států EU. Největší podíl na vzniku těchto částic však mají právě vznětové motory, obzvláště ty, u kterých byl filtr pevných částic odstraněn - což je minimálně v ČR velmi oblíbený nešvar.
Nejvyšší počet úmrtí, vzhledem k počtu obyvatel, připadá na Německo, Itálii, Polsko a Velkou Británii. V České republice z těchto důvodů zemřelo 12 030 osob. Zajímavé však je, že o zhruba polovinu lidnatější Nizozemsko má počet obětí polétavými částicemi prachu nižší, než ČR.
Ačkoliv se jedná o nové statistiky, o problémech s pevnými částicemi a oxidy dusíku se ví již poměrně dlouho. Česká republika však v tomto ohledu za západními zeměmi poněkud zaostává, neboť jedinou zbraní proti nejhorším znečišťovatelům ovzduší se staly přísnější technické kontroly, které by vozy s chybějícím či nefunkčním filtrem pevných částic neměly projít.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.