Máte problémy s parkováním? Poradíme, jak na to

AutoRoad.cz, 9. června 2017, 16:38 Google+

Parkování do řady podélně stojících vozidel je dovednost, se kterou by se lidé měli seznámit již v autoškole a získat v ní alespoň základní jistotu. Někdy se to ale zkrátka nepodaří a řidiči pak při snaze o takové zaparkování vyloženě trpí. Naštěstí ale na internetu existuje spousta rad a návodů, jak tuhle dovednost ovládnout.

Počet komentářů:  2 komentáře (Poslední 12.06. 19:18) Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

Zvládnout parkování do řady podélně stojících vozidel je pro mnoho řidičů stále velkým strašákem. Je potřeba říci, že tato praktika vyžaduje určité znalosti, zkušenosti i orientaci v prostoru. To všechno se ale dá naučit prostým zkoušením a trénováním. Pokud vám na místo zajet nejde, nic si z toho nedělejte a prostě to zkuste znovu. Pokud jste se tomu ale doteď zcela úmyslně vyhýbali, protože nevíte jak na to, máme pro vás video s pár jednoduchými kroky, jak tento typ parkování zvládnout:

1. Je potřeba nalézt místo, které je alespoň 1,5x větší, než váš automobil. Zkušení řidiči zvládnout zaparkovat i na menších prostorech, ovšem to už je samozřejmě náročnější a chce to už určité zkušenosti a také dostat do oka rozměry vašeho vozu.

2. Zastavte vedle vozidla, které stojí před vámi vybraným parkovacím místem. Nyní couvejte rovně dozadu, dokud v trojúhelníkovém výřezu skla zadních dveří neuvidíte konec vozidla, vedle kterého jste zastavili. Pokud zadní dveře nemáte, obvykle stačí zastavit tak, aby byly konce vašich vozidel cca na stejné úrovni. V ten moment stočte volant naplno doprava.

3. Dívejte se do svého levého zadního zrcátka a porkačujte v couvání. Jakmile ve zpětném zrcátku uvidíte celou masku vozu stojícího za vámi, srovnejte kola a pokračujte v couvání rovně.

4. Nyní se během couvání dívejte z pravého předního okénka. Jakmile v něm uvidíte obě koncová světla vozu stojícího před vámi, stočte kola naplno doleva a pokračujte v couvání.

img-responsive

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

5. Nyní už by váš vůz měl být v místě, kde jste chtěli zaparkovat. Stačí už jen srovnat vůz s chodníkem, s čímž vám pomůže pravé zpětné zrcátko. Některé vozy ho při zařazení zpátečky sklopí automaticky dolů - aby byl vidět okraj chodníku. Pokud máte elektricky nastavitelná zrcátka, můžete to udělat sami. Nezapomeňte pak ale zrcátko opět vrátit do původní pozice.

6. Srovnejte vůz na střed parkovacího místa, což později pomůže s vyjetím vám i ostatním řidičům. Nyní máte perfektně zaparkováno.

Během celého procesu parkování je samozřejmě potřeba hlídat celý automobil a pravidelně kontrolovat, v jaké vzdálenosti jste od vozidel kolem vás nebo od obrubníku. Nelze jen upřít pohled jedním směrem a doufat, že to vyjde. Celý proces paralelního parkování je také o tom, jak dobře znáte své vozidlo, jeho manévrovací schopnosti a jeho rozměry. Pak už je vše jen o zkoušení a opakování. Ničeho se tedy nebojte a zkoušejte to.

Ovšem v případě, že celý proces paralelního parkování považujete za temné Voodoo, i pro vás máme tip. Až si budete pořizovat nový vůz, ujistěte se, že má parkovací asistenty. Ty totiž dokáží v mnoha případech zaparkovat líp, než by to zvládl lecjaký řidič.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Máte problémy s parkováním? Poradíme, jak na to

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 12.06.2017 19:18 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Záběry ze sedmé epizody druhé série Grand Tour (TV pořad Amazonu)

Vybuchující Octavia, létající Lancia a dvě mlátičky. Nový díl Grand Tour bude impozantní show

Lexus LC

Pompézní Lexus přijde brzy o střechu, LC kabriolet už je hotová věc

Jihomoravští hasiči zveřejnili záběry ze svých palubních kamer, kvůli absenci záchranné uličky jeli na místo zásahu krokem

Hasiči a záchranáři zbytečně ztrácejí čas. Co jim brání v zásahu na dálnici?

Jamie Foxx se svým novým SUV Rezvani Tank

Hvězda Hollywoodu si pořídila monstrum mezi SUV, jeho Tank se sotva vejde na parkoviště

přepis vozidla

Jak postupovat při přepisu vozidla? Pozor si dejte na ekologickou daň a povinné ručení

Nová Škoda Fabia na prvním náčrtu

Škoda Fabia prošla výraznou modernizací. Jak bude vypadat?

reklama
reklama

Doporučujeme

Škoda Superb třetí generace

Škoda v zahraničí frčí? Média pějí chválu na Superb

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Znáte Tatru AM 50? Stometrový most vám postaví na počkání

  2. Nevíte co se starým náklaďákem? Šikovný kutil si z něj postavil dům na kolech, včetně garáže

  3. Bertone překvapil celý svět. Lancia Stratos Zero měla naprosto unikátní design

  4. Z vysněného auta se stala noční můra: Chtěla jen pár oprav, místo toho dostala hromada šrotu

  5. Investoři do Bitcoinu zažívají zlaté časy, nejdražší vozy skupují za "pár korun"

  6. Kdy musíte pustit chodce na přechodu a kdy můžete projet bez zastavení?

reklama

Zprávy odjinud