Vozy typu SUV s osmiválcovým motorem nejsou ničím výjimečným. Výrobci už dlouhá léta dobře vědí, že velké a těžké vozy prostě potřebují motor, který si s nimi poradí. Ovšem pokud dojde na čísla, začíná být něco v nepořádku. Výkon 500 koní? Kroutící moment 700 Nm? Zrychlení z nuly na sto pod 4 vteřiny? Ne, to přeci musí být omyl.
Není to omyl. To se jen AMG pustilo do úpravy verze GLK a osadilo ho svým oblíbeným motorem – čtyřlitrový osmiválec s dvěma turby, který u AMG pohání prakticky všechny třídy od C až po supersport AMG GT.
Upravený agregát v modelech GLC a GLC Coupe je nyní naladěn na 476, resp. 510 koní. U obou verzí agregát spolupracuje s devítistupňovým automatem vybaveným automatickými meziplyny. O dostatečný přenos výkonu se stará vylepšený pohon všech kol 4Matic+, který je vybaven elektromechanicky ovládanou mezinápravovou spojkou a samosvorným zadním diferenciálem.
V základní variantě dosahuje uvedený agregát hodnot 476 koní a 650 Nm. Zrychlení z nuly na sto zvládají obě karosářské verze za 4 sekundy. Maximální rychlost je nastavena na 250 km/h. Silnější verze o výkonu 510 koní a 700 Nm zvládne stovku za 3,8 sekundy, přičemž omezovač zůstává nastaven na 250 km/h. I když by k jeho navýšení mohlo dojít zakoupením příplatkového balíčku Driver´s Package, vzhledem k hmotnosti vozidla (1935 kg) a zachování bezpečí je tato hodnota maximální rychlosti rozumnou volbou.
Dostupné jsou jízdní režimy Comfort, Sport a Sport+, které ovlivňují jak odezvu plynového pedálu a rychlost řazení, tak nastavení vzduchového podvozku a posilovače řízení. U verze GLC 63 S a GLC 63 S Coupe je navíc dostupný režím Race.
Zvenku nám upravené GLC „nabobtnalo“ obvyklým způsobem – nárazníky, boční prahy, vytažené blatníky s 19“ (u verze S s 20“) koly. Všechny verze AMG jsou navíc doprovázeny typickou maskou nazývanou Panamericana. V interiéru dostal vůz především pořádná sportovní sedadla, přičemž kůže zůstala příplatkovou výbavou. Stejně jako sportovní výfukový systém, karbonové či černě lakované doplňky a 21“ kované ráfky.
Poprvé bychom mohli tyto krasavce spatřit na autosalonu v New Yorku, který startuje již příští týden. Objednávky budou dostupné od poloviny června a první vyrobené vozy by měli být k dispozici od září tohoto roku.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?