První dva koncepty Vision Next 100 od BMW a Rolls-Roycu spoléhají na čistě autonomní jízdu. Mini vidí budoucnost přece jenom malinko optimističtěji a jeho příspěvek oslavám sto let BMW tak nezapomíná ani na nadšené řidiče. Pořád je tu ale dost futuristických prvků, které se dnešní optikou mohou zdát místy až bizarní.
Ačkoliv tomu ceny některých verzí neodpovídají, Mini je autem pro mladé nadšené lidi. A tímto typem stroje by rádo zůstalo i nadále. Zaujmout mladší publikum však také znamená být jiný a v duchu dnešní doby sdílet zážitky co nejrychlejším způsobem. Právě na sdílení se zaměřili také konstruktéři a návrháři konceptu Vision Next 100. Nejde tedy o sdílení zážitků, ale o sdílení auta jako takového. Předpokladem totiž je, že v budoucnu už nebude v módě auto vlastnit, ale půjčovat si ho. Proto Mini dostalo „nenápadnou stříbrnou slupku,“ slovy designérů také průhledné plátno, které dovolí barevné přizpůsobení auta aktuálnímu majiteli a jeho náladě. Využita je k tomu projekce právě na onu slupku. I když se to na první pohled nezdá, koncept má standardní čtveřici bočních dveří, vedle nich vynikají také kola s ombro efektem. Jeho devizou je to, že zatímco ráfek vypadá, jako by stál na místě, střední část kola se otáčí spolu s pneumatikou.
Kabina je až absurdně jednoduchá, na mohutnou středovou konzoli, palubní desku nebo moře tlačítek zapomeňte. Mini Vision Next 100 si vystačí s centrálním kruhovým displejem Cooperizer, který je typický pro všechny modely britského výrobce, otočným ovladačem a volantem. Centrální obrazovka je prakticky mozkem celého vozu, nastavují se přes ni barva kabiny, jízdní režim nebo veškeré zábavní funkce. K těmto úkonům slouží právě onen otočný ovladač. Milovníky světla zaujme obrovská prosklená plocha, zahrnující i prostor, tradičně vyhrazený pro masku chladiče. Sezení obstarává podobně jako v Rolls-Roycu pohovka, potažená pletenou Alcantarou. Interiér je vůbec kompletně vyrobený z materiálů šetrných k přírodě. V prostoru pro nohy a na čalounění stropu či bočních panelů jsou použity recyklované plasty nebo hliník, na různých dalších místech pak najdeme čedič, mosaz nebo celulózu. Neobvyklé? Možná dnes, ale kdoví, co bude za sto let. Trochu tradičněji pak působí kůže a dřevo.
Hlavním prvkem kabiny je ale zcela nepochybně volant, který naznačuje, že autonomní jízda není v budoucnu tím hlavním. Samozřejmě, i Mini je jí schopné, stačí přes displej navolit příslušný režim, odsunout volant spolu s pedály do středu kabiny a užívat si více místa pro nohy. Protože ale Mini bylo vždy o jízdě, bude i v budoucnu nabízet mechanický zážitek ze zatáček, brzdění či akcelerace. Zvolit lze navíc režim John Cooper Works, který charakteristiku auta o něco přiostří, a pokud bude chtít řidič udělat i z normální silnice závodní dráhu, umožní mu virtuální technika promítnout ideální jízdní stopu. Nabízí se tedy otázka, jestli je budoucnost až tak špatná. Auta sice budou více anonymní a tím pádem daleko méně vzhledově povedená, jak ale ukazuje Mini, autonomní jízda naštěstí není jediným řešením. Užívat si půjde i průjezdy zatáček nebo přilnavost podvozku. A i když mnozí napíšou, že nad řidičsky ryzím autem brečí všichni, ale nikdo by ho ve skutečnosti nechtěl, tak je to minimálně petrolheadův malý ostrůvek naděje.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.