Škodovka, BMW i zapomenuté značky, které nikdo nezná. Čím jezdili komunističtí pohlaváři v Československu?

AutoRoad.cz, 25. března 2018, 12:33 Google+

Přemýšleli jste někdy nad tím, s jakými automobily jezdily některé osobnosti? My máme tohle pátrání v historii rádi. Často se při něm totiž objeví zajímavé příběhy...

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Škoda VOS

Škoda VOS | foto: www.wikipedia.org

Sdílejte článek

Škoda VOS, Klement Gottwald
Zkratka znamenala „Vládní osobní speciál“ a někdy se O vykládalo také jako obrněný. Konstrukci měl na starost Oldřich Meduna. Škoda VOS byla zaoblená pancéřovaná limuzína z let 1948 až 1953 poháněná šestiválcem Praga o obsahu 5,2 litru poskytující výkon 88 kW. Automobily se dělali v lehkém i těžkém (4,5 tuny) provedení. Kromě Gottwalda a Zápotockého je používali i další představitelé.

Gottwaldova manželka Marta se díky svým tělesným rozměrům dozadu nevešla a tak muselo být auto o deset centimetrů prodlouženo. Toho se dosáhlo pouhým přeseknutím karoserie včetně kardanu a navařením další části. Jeden z dochovaných vozů můžeme obdivovat v továrním muzeu Škody v Mladé Boleslavi. Mimochodem, dlouho se o něm nesmělo psát, ale nakonec byl před listopadem 1989 „odtajněn“.

ZIL 111, Antonín Novotný
Vládní limuzína ZIL 111 byla silně inspirována americkým automobilovým průmyslem. Automobil byl určen pouze pro nejvyšší mocenské špičky a exempláře určené pro vládce „spřátelených“ zemí dokonce přiděloval dle své vůle samotný N. S. Chruščov. Podle odborníků bylo vyrobeno pouze osm kusů a cena jednoho z nich by se v současné době měla pohybovat kolem 800.000 eur (tedy přibližně 20 milionů korun).


BMW 735i, Alexander Dubček
Alexander Dubček byl československý a slovenský politik. Jestli je s jeho životem spjatý nějaký automobil, pak je to BMW 735i, které se mu stalo 1. září 1992 osudným. Dubček utrpěl vážná zranění při dopravní nehodě na 88,9 km dálnice D1 u Humpolce, když jeho služební automobil ve vysoké rychlosti (120 - 140 km/h) za hustého deště vlivem aquaplaningu dostal smyk a vyletěl z dálnice. Dubček, který seděl nepřipoután na zadním sedadle, vypadl z vozu. Dodnes je ale jeho nehoda opředena tajemstvím, jelikož byl Dubček pro některé složky české tajné policie nepřizpůsobivý.

Na jednom z nejnebezpečnějších úseků v Česku havaroval mimo jiné v roce 1995 herec Petr Haničinec, zpěvačka Marika Gombitová, federální ministr Jozef Bakšay, M. Butora a M. Macek. Na témže kilometru dálnice D1 se stala řada hromadných nehod (v jednom případě čtyřiceti aut) a jen o kilometr dále havarovalo dne 20. března 2008 116 aut. Nehoda Dubčeka a dalších lidí se dostala i do populární kultury. V písni hudební skupiny Tři sestry z roku 1993 se zpívalo: „U Humpolce v příkrym kopci často bouraj politici.“

ZIL 115 a GAZ 14, Gustav Husák
ZIL 115 Gustava Husáka dnes patří bývalému dlouholetém řediteli jihlavského Bosche Heineru Hillmanovi. Po generální opravě v roce 2009 prý vypadá zase jako nový. Má německé veteránské značky a za pěkného počasí s ním pravidelně objíždí srazy a výstavy. ZIL 115 je pancéřovanou limuzínou, která se běžnou zbraní nedala prostřelit. Podlahu má prezidentský zil odolný vůči minám a tak se jedná o vskutku robustní a odolné auto.

Gaz 14 zvaný též "čajka". Tato černá limuzína byla na prodej v roce 2011 za rovné tři miliony. Nebylo to auto pro běžného člověka. Vždyť jen spotřeba byla třicet až pětatřicet litrů, navíc je dlouhé přes šest metrů. Auto má propracovaný, ve dřevě provedený interiér a zesílené plechy karoserie, díky kterým se dá předpokládat hodně dlouhá životnost vozu. 

Google+ Vytisknout

Diskuze: Škodovka, BMW i zapomenuté značky, které nikdo nezná. Čím jezdili komunističtí pohlaváři v Československu?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Volkswagen I.D. VIZZION

Auto bez volantu a pedálů už vyjelo na silnice, tohle se Volkswagenu skutečně povedlo

Mitsubishi Outlander PHEV

Elektromobil jako zdroj energie? Mitsubishi zkouší zajímavý experiment

Lamborghini Terzo Millennio

Lamborghini odkrylo karty, tahle budoucnost se nezavděčí všem

Prototyp Audi e-tron dostal několik zásahů bleskem

Hromosvod místo zásuvky? Audi vyzkoušela hodně netradiční experiment

Pražský Delahaye 135 M Cabriolet s karoserií Figoni & Falaschi

Z pražské garáže mezi nejcennější vozy světa. Delahaye 135 M Cabriolet uchvátil svět

Mercedes-Maybach Ultimate Luxury

SUV s karosérií limuzíny? Nový Mercedes-Maybach šokuje svět

reklama
reklama

Doporučujeme

Ilustrační foto

Víte, jak správně sedět v autě? Většina Čechů ne, a řízení jednou rukou je může…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Největší sedan na světě? Sovětský MAZ-541 měl motor z tanku a tahal letadla

  2. Z pražské garáže mezi nejcennější vozy světa. Delahaye 135 M Cabriolet uchvátil svět

  3. Nejelegantnější auto všech dob? Streamliner vznikl před 70 lety, většinu času však chátral

  4. Nové auto pro Putina? Ruská luxusní limuzína je trezor na kolech

  5. Nastává revoluce u čerpacích stanic?

  6. Dřevěné písty v motoru Lady? Další ruský experiment

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud