Chtěli jste v osmdesátých letech užitkové vozidlo z Československa? Pak jste si mohli koupit jen Škodu 1203 z Vrchlabí anebo Škodu 1203 z Trnavy. Nic jiného v nabídce nebylo. To si uvědomovala i tehdejší vláda, a proto na základě usnesení z roku 1982 pověřila BAZ (Bratislavské Automobilové Závody) stavbou užitkového automobilu s nosností 450 a 900 kilogramů.
Osmdesátá léta byla pro slovenskou automobilku BAZ asi nejlepší za celou dobu její existence. Konečně byly dostavěny výrobní prostory a po řadě prototypů, dříve či později uklizených do šuplíku, začala „sériová“ výroba kupé Škoda Garde a později Rapid. Na jejich základě dokonce inženýři BAZ vyvinuli prototyp Locusta, který měl moderní koncepci s motorem vpředu a pohonem předních kol. Do výroby se ale vůz s komponenty mimo jiné jugoslávské Zastavy nedostal, a tak pokračovala výroba nám dobře známých modelů. V průběhu roku 1982 pak přistálo vedení podniku na stole usnesení vlády o vývoji lehkých užitkových vozidel.
Model s nosností 450 kilogramů vznikl jako prototyp ještě v roce 1982. Jednalo se o dnes dobře známý Furgonet, vycházející ze Škody 742. Do sériové výroby to obdoba dnešního Citroënu Berlingo nebo Renaultu Kangoo nedotáhla, motor vzadu přece jenom není řešením, vhodným pro stavbu vozu s velkým úložným prostorem. Nakonec vznikly jen tři kusy. Každý má trochu jiný design a stoprocentně se dá potvrdit zachování dvou exemplářů. Podle některých indicií ale existuje i ten třetí.
Mnohem zajímavější byl každopádně prototyp užitkového vozu s nosností 900 kilogramů. Ten nesl označení MNA 900, přičemž MNA znamená malý nákladní automobil a číslovka ukazuje nosnost vozu. Pro konstruktéry BAZ se jednalo již o druhou generaci dodávkových automobilů, tou první byla řada M8 ze sedmdesátých let. Práce na novém prototypu s designem Milana Biroše začaly v roce 1983, první prototyp pak bratislavskou továrnu opustil v roce 1985. Na stavbu vozu bylo použito mnoho komponentů ze Škody Favorit, mezi něž patří například přední světla, čelní sklo nebo (u některých prototypů) zrcátka.
Jako první v Bratislavě postavili osmimístný mikrobus a dodávku. Oba modely se od sebe lišily několika stylistickými prvky, především pak provedením masky chladiče. To se opět měnilo u opakovaného prototypu z druhé poloviny osmdesátých let, který se mohl pochlubit dokonce dvoubarevnou karosérií. Za několik let vývoje se kromě exteriéru lišil také interiér. Celkem tak vznikly jeho dvě modifikace.
Pod kapotou prvního prototypu údajně pracoval motor ze Škody 130 o výkonu 58 koní, u opakovaných prototypů je uváděno použití třináctistovky z Favorita o výkonu 62 koní v kombinaci s pětistupňovou manuální převodovkou. Vedení automobilky jednalo rovněž s Moskvičem o dodávkách objemově větších a silnějších jednotek, z této myšlenky nicméně sešlo a zůstalo jen u mladoboleslavských motorů. Jisté je, že jeden z údajně čtyř vyrobených prototypů měl zabudovaný pohon všech kol a podle dostupného videa, zachycující situaci v BAZ koncem osmdesátých let, byl minimálně jeden kus MNA 900 vyroben (nebo přestavěn) v sanitním provedení.
Vývoj MNA 900 skončil v roce 1988 bez toho, aniž by se vůz kdy dostal do sériové výroby. V té době už probíhal vývoj nástupce s označením MNA 1000 a nosností jedné tuny. Vývoj tohoto modelu už neprobíhal samostatně, ale ve spolupráci s automobilkou AZLK Moskvič (její typ se jmenoval 3733). Smlouva o spolupráci byla podepsána v roce 1988, už o rok později byl ale vývoj v Bratislavě zastaven. Přesto se prototypy vyráběly až do roku 1991.
Vzhled obou vozů opět navrhl Milan Biroš a na rozdíl od hranaté 900 byla 1000 velice moderně vypadajícím strojem. Rusové dokonce zaoblenou přední kapotu s dlouhými světly, vizuálně spojenými s maskou chladiče, označovali za futuristickou. Povšimněte si také zamýšleného umístění bočních blinkrů do zpětných zrcátek nebo pouze malého stahovacího „průzoru“ v bočních oknech. Kabina zaujala jednoramenným volantem a velkou přístrojovou deskou, jinak byla ale zaměřená především na praktičnost.
Zatímco úkolem Slováků bylo navrhnout karosérii, interiér a nápravy, Sověti se měli postarat o stavbu motorů a převodovek. Předpokládalo se, že nabídka bude postupně obsahovat zážehové i naftové motory, jejichž výkonové rozpětí by sahalo od 65 do 85 koní. To je, jak jistě uznáte, na 4850 milimetrů dlouhý vůz poměrně málo. Není se tak co divit zrychlení z 0 na 100 km/h za 23,5 sekundy a maximální rychlosti 135 km/h (údaje platí pro nejsilnější motor). Podvozek byl vpředu vybaven dvojitým příčním zavěšením, vzadu se objevila tuhá náprava s listovými pery. Kotouče vpředu doplňovaly bubny vzadu.
Zatímco v Bratislavě vznikla klasická skříňová dodávka, kombinace dodávky s osobním provedením i čistý mikrobus, Moskvič 3733 byl výhradně osmimístným mikrobusem s posuvnými dveřmi na straně spolujezdce. Skelet dalšího mikrobusu Sověti po zastavení vývoje sešrotovali, lichá je pravděpodobně také informace o tom, že na základě MNA 1000/3733 vzniklo sanitní provedení. Vývoj byl tedy začátkem devadesátých let ukončen, plány z roku 1989 přitom hovořili o startu výroby v roce 1993, roční produkci deseti tisíc vozů a stavbě dalších variant, mezi nimiž neměl chybět valník nebo již zmiňovaná sanitka.
Jak neslavně skončil vývoj lehkých užitkových vozidel v Bratislavě, tak téměř stejně neslavně skončily i samotné Bratislavské Automobilové Závody. Továrnu postupně koupil a zmodernizoval Volkswagen, vývojové středisko, které mělo na svědomí Furgonet i typy MNA, skončilo v konkurzu a zaniklo. Jako připomínka řady MNA slouží dvě vystavená auta (jeden s nosností 900 a druhý 1000 kilogramů) v bratislavském muzeu dopravy. Moskvič 3733 by měl stát pro změnu v jednom z moskevských automobilových muzeí.
Audi koncem roku 2024 zahájilo předprodej zcela nové plně elektrické řady A6 e-tron, která přichází na platformě PPE. Nabízí se ve dvou karosářských variantách – Sportback a Avant – a čtyřech verzích pohonu. Základní model začíná na ceně 1 659 900 Kč. Nové Audi A6 e-tron překvapuje dlouhým dojezdem až 756 km na jedno nabití a rychlým nabíjením. Tato modelová řada nastavuje nové standardy v oblasti elektromobility.
Prodeje elektromobilů v Evropě klesají, a Evropská unie proto zvažuje přímou podporu jejich nákupu. Místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámila, že jednou z možných cest, jak podpořit ekologickou dopravu, je zavedení dotací. Tento záměr už získal podporu Německa, které v elektromobilitě vidí klíč k plnění klimatických cílů.
Donald Trump se rozhodl zaměřit na podporu spalovacích motorů, což může znamenat zásadní změnu pro elektromobilitu v USA. Jeho iniciativa ruší dotace pro elektrická vozidla a omezení pro klasické vozy, aby spotřebitelé měli „skutečnou svobodu volby“.
Na polských silnicích přibude 43 nových úsekových měření rychlosti, včetně obchvatu Vratislavi, kde radní usilují o rozšíření plánu. Řeší tím problém nelegálních závodů, hluku a překračování rychlosti. Má tento krok potenciál zvýšit bezpečnost, nebo jde o další administrativní zátěž?
Motorsport je fascinující svět plný adrenalinu, technických inovací a neuvěřitelných výkonů. Pokud jste ho dosud neobjevili, tady je deset důvodů, proč stojí za to stát se fanouškem této úžasné disciplíny.
Členské státy Evropské unie definitivně schválily zavedení dodatečných cel až do výše 45 % na elektromobily dovážené z Číny, navzdory silnému odporu Německa a několika dalších zemí. Evropská komise (EK) o hlasování informovala na svém webu.
V roce 2025 vyprší platnost řidičského průkazu 661 088 šoférům. Ti si mohou zažádat o prodloužení jednoduše on-line, přičemž současná legislativa vyžaduje fyzické vyzvednutí nového dokladu na úřadě. Ministerstvo dopravy však plánuje zrušit i tuto povinnost, například zavedením výdejních boxů nebo doručením na výdejní místa.
Není jezdec, který by nechtěl startovat na podniku mistrovství světa. Věroslavu Cvrčkovi se tento sen splnil až při druhém ročníku Central European rally. Neskutečný zážitek i dojmy rezonují ve „Cvrndovi“ i nyní, dlouho od závodu.
Do dalšího dlouhodobého testu jsme si vybrali křížence, který kombinuje prvky prémiového hatchbacku a crossoveru s novým full-hybridním pohonem. Ten slibuje nízkou spotřebu a zároveň lepší všestrannost, než nabízí plně elektrické vozy. I přes spřízněnost se značkou Citroen, respektive koncernem Stellantis si však DS jde svou vlastní cestou. Dokáže konkurovat prémiovým rivalům od Audi, Mercedesu či Lexusu?
Věroslav Cvrček měl loňskou sezonu takzvaně přestupovou. Z Fabie R5 přešel jezdec z Besedic do RS Rally2 a přestup si pochvaloval. Krásný strhující závěr sezony mohli fanoušci vidět právě v jeho podání, kdy na na posledním závodě po závěrečné erzetě vybojoval konečné 6. místo v celkovém pořadí MČR.
Dvaatřicetiletý jezdec ze Zlína se v rally pohybuje od roku 2014. Letos usedne opět do vozu Opel Corsa Rally 4. Využili jsme pauzu mezi závody a zeptali se jej mimo jiné, na soupeření se svým bratrem Janem Surovičem, který se v rally také pohybuje.
Šestatřicetiletý Michal Srb patři do rallysprintového inventáře. O tom, že je rychlý, přesvědčil už mnohokrát, ale občas mu chybělo potřebné štěstí. Vloni to opět cinklo a „Majkl“ získal cenný skalp do své sbírky.