Hysterie pokračuje. Další velká evropská země zřejmě zakáže spalovací motory

-mao / AutoRoad.cz, 26. července 2017, 08:54 Google+

Podle posledních informací z britského webu Autocar se zdá, že Velká Británie hodlá následovat Francii a od roku 2040 zakáže prodej jakýchkoliv automobilů se spalovacím motorem. Oficiální oznámení se očekává v průběhu dnešního dne, spolu s oznámením plánu na zlepšení ovzduší v zemi.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

Kauza Dieselgate spustila větší lavinu, než nás na začátku vůbec mohlo napadnout. Krátce po odhalení podvodu s podvodnými emisními testy začal doslova hon na diesely, který se však samovolně přeměnil na eliminaci čehokoliv se spalovacími motory.

Velká Británie již v prvním čtvrtletí tohoto roku přišla s alarmujícími zprávami o vlivu dieselových motorů na ovzduší ve městech. Nejprve se tedy spekulovalo o pouhém omezení vjezdu některých vozidel do vybraných měst, případně do oblastí s nejhůře znečištěným ovzduším. Poté však přišly na řadu i spekulace o výkupu a likvidaci některých vozidel.

Konečné řešení tohoto problému se však dozvíme až , v průběhu dnešního dne, ovšem již teď se spekuluje o tom, že součástí plánu na zlepšení ovzduší, s rozpočtem 3 miliardy liber (cca 88 miliard Kč), bude i úplný zákaz prodeje nových vozidel se spalovacími motory od roku 2040.

Přitom v roce 2017 byla jen pouhá 4%ˇnových vozidel hybridy či elektromobily, ovšem elektromobily si z tohoto podílu ukously pouhé jedno procento. První milion prodaných hybridů a elektromobilů se očekává až na rok 2022, ovšem je potřeba vzít v úvahu, že po britských silnicích se pohybuje cca 40 milionů vozidel.

Mike Hawes, výkonný ředitel společnosti výrobců a obchodníků s motorovými vozidly, však varoval, že britský automobilový průmysl nebude mít dostatek času na přizpůsobení se nové "politice", což by ho mohlo značně podkopat.

V současné době sice zájem o hybridní a elektrická vozidla roste, ovšem velmi pomalu. Hodně také záleží na vývoji technologií hybridů, elektromobilů i vozů s palivovými články a ceně těchto nových technologií. Pokud by však zákaz opravdu vešel v platnost dříve, než by na to byl průmysl připraven, mohlo by to ohrozit až 800,000 pracovních míst napříč celou Británií. 

Kromě výše zmíněného rozpočtu 3 miliard liber na zlepšení kvality ovzduší se počítá i s 255 miliony liber na pomoc s vyčištěním ovzduší v nejhůře zasažených městech.

img-responsive

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

S tím by mohlo pomoci zpoplatnění vjezdu starších vozidel, odstranění zpomalovacích prahů a zlepšení průjezdnosti městy. Mimo jiné by mělo dojít i na zlepšení prostředků hromadné dopravy, které mohou dostat přídavné systémy na čištění spalin.

Boj Velké Británie za lepší ovzduší je vehementní, ovšem ani se mu nelze příliš divit, neboť podle posledních odhadů předčasně zemře kvůli špatnému ovzduší cca 40,000 ročně.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Hysterie pokračuje. Další velká evropská země zřejmě zakáže spalovací motory

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Grandtour stále nemůže najít náhradu za Stiga, poslední kandidát doslova vyletěl

Poslední kandidát na Stiga doslova vyletěl. Grandtour stále řeší svého "Američana"

Tesla Semi

Tesla odhalila ceny elektrických tahačů Semi. Jsou nižší, než se čekalo

Peugeot

Tipy na vánoční dárky? Pro fanoušky Peugeotu jasná volba

Volkswagen uvádí na český trh omlazený Amarok.

Volkswagen Amarok získal ocenění International Pickup Award 2018

Ilustrační foto

Špatné parkování jako trestný čin? Tady končí legrace

reklama
reklama

Doporučujeme

Trápí vás zápach v interiér vozu? Poradíme vám, jak se ho rychle zbavit

Zápach v interiéru auta? Čtěte, co s tím

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Nad Tatrou se opět blýská! Slováci testují nová bojová vozidla pěchoty

  2. Nezničitelné ruské off-roady? Nový GAZ nastartuje i v třeskutých mrazech

  3. Rozmary Hollywoodských celebrit? Mustang Saleen pro Toma Cruise urazil za noc 4500 kilometrů

  4. Pickupy pomalu zaplavují Evropu, na vině je paradoxně EU

  5. Obrněné vozidlo Dingo 2 CZ chrání životy českých vojáků

  6. Nejperverznější auto na světě? Dickmobile je výplodem sedmdesátých let

reklama

Zprávy odjinud