Elektromobily v České republice. Kdo vládne tuzemskému trhu?

AutoRoad.cz, 24. března 2017, 10:32 Google+

Téměř polovina lidí v České republice uvažuje o pořízení auta na alternativní pohon a 38 procent z nich by dalo přednost elektromobilu. Žebříčku nejznámějších elektrických vozů vládnou značky Tesla a Volkswagen. Jedničkou je Model S od Tesly, který na jedno nabití ujede 400 kilometrů. Pořízení elektromobilů ale pořád limituje cena. Nejlevnější nové modely elektromobilů stojí 600 tisíc korun.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Fortwo

Fortwo | foto: Smart

Sdílejte článek

Nad nákupem automobilu na alternativní pohon uvažují především muži, kteří mají osobní měsíční příjem nad 30 tisíc korun. Vyplynulo to z posledního průzkumu, který si nechala zpracovat společnost E.ON. „O pořízení elektromobilu uvažuje 38 procent respondentů. Důvodem jsou zvyšující se dojezdová vzdálenost elektromobilů, ale i rozrůstající se počet nabíjecích stanic v České republice, které vznikají přednostně kolem páteřních silnic,“ komentuje výsledky průzkumu Erika Širůčková ze společnosti E.ON.

Nejznámějším elektromobilem je Tesla

Žebříčku nejznámějších elektromobilů u nás vládne Tesla Model S, který zná 26 procent respondentů. Na druhém místě se umístily vozy BMW i3 a Tesla Model X, které dostaly shodně 20 procent hlasů. Třetí příčku obsadily modely Volkswagen e-up! a Volkswagen e-Golf, které zná 15 procent lidí. O jeden procentní bod méně získal elektromobil Hyundai Ioniq.

Zatímco předchozí generace elektromobilů ujely na jedno nabití 100 až 150 kilometrů, dnešní vozy zvládnou 200 až 300 kilometrů. „Výjimkou zůstává Tesla, která už pět let nabízí auta s dojezdem přes 400 kilometrů. Tento výrobce elektromobilů dokázal to, co ostatní automobilky označovaly za nemožné,“ uvádí Jan Horčík, šéfredaktor magazínu Hybrid.cz. Tesla svá auta pravidelně vylepšuje prostřednictvím technologií, jako jsou updaty vozů přes bezdrátové připojení nebo technologie autonomního asistenčního řízení. S nimi pracuje jen málo automobilek.

V Česku se staví nové rychlonabíjecí stanice

Oblíbenost vozů na elektrický pohon roste společně s tím, jak se rozšiřuje síť nabíjecích stanic. „Ač si na českou síť nabíjecích stanic mnozí elektromobilisté stěžují, není z nejhorších. V České republice je přes sto nabíječek, z toho víc než třicet patří mezi rychlonabíjecí stanice,“ konstatuje Jan Horčík. Především kolem hlavních silničních tahů vznikají desítky nových nabíjecích stanic ročně a tempo výstavby zrychluje. V následujících letech by podél páteřních tahů měly vzniknout nové rychlonabíjecí stanice, které budou financované z fondů Evropské unie.

Do sítě nabíjecích stanic, jež může veřejnost využít zdarma, investuje i společnost E.ON, která nyní provozuje například stanici na brněnském letišti, v Galerii Vaňkovka v Brně nebo v OC Mercury v Českých Budějovicích. „Loni v červnu jsme zprovoznili největší a nejmodernější rychlonabíjecí stanici u Vystrkova u Humpolce v České republice, kde je celkem dvanáct nabíjecích stojanů,“ dodává Erika Širůčková. I letos plánuje E.ON otevřít několik nových veřejných rychlonabíjecích stanic. Energetická společnost je také členem evropského konsorcia společností, které za podpory Evropské unie chtějí pokrýt hlavní evropské dopravní koridory infrastrukturou rychlodobíjecích stanic.

Nejlevnější elektromobil za 600 tisíc korun

Limitem, který může zájemce o elektromobil odradit, ale stále zůstává cena. Nejlevnější nové elektromobily lze pořídit za 600 tisíc korun. „Nejběžnější modely stojí kolem milionu korun a vozy od Tesly začínají na částce kolem 2 milionů korun,“ uzavírá Jan Horčík.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Elektromobily v České republice. Kdo vládne tuzemskému trhu?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Speciální edice záchranných vozidel značky Škoda

Nové Škodovky pro policii a záchranáře? Speciální řada "má koule"

Rolls Royce Phantom

Konzervativní Rolls-Royce v čele revoluce? Nemožné se stane skutečností

Čínský e-shop Alibaba rozjíždí prodej aut přes internet, místo autosalonů staví obrovské automaty

Známý e-shop rozjíždí prodej aut, místo autosalonů staví obří automaty s kočkou na střeše

Škoda Fabia 1.2 TSI Monte Carlo (2017)

Skutečně Američané nesnáší evropské hatchbacky? Víme, proč jich v USA moc nepotkáte

Velký sestřih celé druhé sezóny Grand Tour

VIDEO: Velký sestřih druhé sezóny Grand Tour, tady si vybere snad každý

Tekuté řetězy jsou jen opravdu nouzovým řešením

Tekuté řetězy: Mají vůbec smysl nebo jsou to vyhozené peníze?

reklama
reklama

Doporučujeme

mladý řidič

Mladí řidiči často zneužívají auta svých rodičů a řídí nezodpovědně

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Vyrobili z totálky leštěnku? Tohle museli Rusové odkoukat od Čechů

  2. Největší dopravní zácpa na světě? D1 se s tímhle nedá srovnat

  3. Unikátní test české ikony? Američtí novináři vytáhli Tatru do centra LA. Tady je výsledek

  4. Jak se zachovat při smyku? Základní pravidlo je vždy stejné

  5. TEST: Mitsubishi ASX 2018 facelift prospěl. Pozornost ale věnujte výbavě a motorizaci

  6. VIDEO: První sníh si užíval na motokáře, radost mu zkazil až místní Šerif

reklama

Zprávy odjinud