První Ford Edge byl exkluzivně vyhrazen severoamerickému trhu. S nástupem globální strategie modrého oválu se ale i velký crossover, stejně jako třeba Mondeo, Focus nebo Fiesta, postupně dostává do dalších koutů světa. Mezi nimi nechybí Evropa, kde bude druhé vydání Edge působit nejen jako největší, ale také jako nejdražší Ford.
Když uvidíte crossover poprvé, možná byste mu nehádali 4808 milimetrů na délku ani 2848 milimetrů mezi nápravami. Tak dobře umí krýt svou skutečnou velikost. Platformu si Edge vypůjčil od Mondea, Galaxy nebo S-Maxu, to stejné by se dalo říct také o jednotlivých designových prvcích. Ne snad, že by byl nováček jen nafouklým Mondeem, ale šestiúhelníková maska, příplatková adaptivní LED světla nebo optika zadních, standardně LED diodových reflektorů zkrátka zmíněné modely hodně připomíná. Nejmenší kola, jaká můžete dostat, mají 19 palců a pneumatiky o rozměru 235/55. Pokud si ale ze dvou designů nevyberete, můžete sáhnout po „dvacítkách“ s pneumatikami o rozměru 255/45. Tmavší provedení je exkluzivně určeno modelu Sport, jenž svou dynamickou povahu dává dále najevo decentním bodykitem, obdélníkovými koncovkami výfuku nebo černou maskou chladiče. Pro milovníky barev nabídne Ford celkem 13 odstínů karosérie.
Rozměrové porovnání s konkurencí
Ford Edge BMW X5 Kia Sorento VW Touareg Délka: 4808 mm 4886 mm 4780 mm 4801 mm Šířka: 1928 mm 1938 mm 1890 mm 1940 mm Výška: 1692 mm 1762 mm 1690 mm 1709 mm Rozvor: 2848 mm 2933 mm 2780 mm 2893 mm Kufr: 800/1847 l 650/1870 l 660/1732 l 697/1642 lAč mnozí stejně velcí konkurenti nabízí tři řady sedadel, Edge je věrný pětimístnému uspořádání se zadní lavicí dělenou v poměru 60/40. Když napěchujete zavazadelník až po strop, naložíte až 800 litrů. Po sklopení druhé řady k této hodnotě můžete připočíst dalších 1047 litrů prostoru, což je v této třídě nadprůměr. Co se týče samotného prostoru pro cestující, tak vzadu je pro nohy 1030 milimetrů, pro hlavu 1023 milimetrů (s panoramatickou střechou jen 962 milimetrů) a pro ramena 1536 milimetrů.
Americký původ crossoveru je nejvíce poznat v interiéru, jemuž místy vládnou méně kvalitní plasty. Jejich zpracování je ale na vysoké úrovni, což se ostatně dá říct také o multimediální výbavě. V základu totiž nechybí infotainment SYNC 2 s osmipalcovou dotykovou obrazovkou, hlasovým ovládáním a audiosystémem s devíti reproduktory. Od prostřední výbavy Titanium jej doplňuje palubní počítač s 10,1palcovou obrazovkou, do infotainmentu je pak integrována trojdimenzionální navigace a příjem digitálního rádia. Pryč jsou naštěstí doby „přetalčítkované“ středové konzole, Edge se tak chlubí relativně uklizenými a nenápadnými tlačítky. Ač je standardem látkové čalounění, více zákazníků jistě sáhne po kůží, případně perforované kůži, v černé, béžové nebo hnědé barvě.
Pod kapotou najdou evropští zájemci výhradně dvojici naftových dvoulitrů TDCi. Verze s jedním přeplňováním má 180 koní při 3500 ot./min a 400 Nm mezi 2000 - 2500 ot./min, dvakrát přeplňovaný Edge disponuje výkonem 210 koní při 3600 ot./min a točivým momentem 450 Nm mezi 2000 - 2500 ot./min. V prvním případě je motor spojen výhradně se šestistupňovou manuální převodovkou, v tom druhém pro změnu se šestistupňovým dvouspojkovým automatem PowerShift. Společný je pro obě jednotky pohon všech kol, rozdělující hnací sílu mezi přední a zadní kola podle aktuální situace. Primárně jsou poháněna jen přední kola, zadní nápravu ale dokáže elektronika bleskurychle připojit. Toto řešení přispívá k lepší ovladatelnosti i nižší spotřebě paliva.
Technické údaje
2.0 TDCi 2.0 Bi-turbo TDCi Výkon: 180 k 210 k Toč. moment: 400 Nm 450 Nm Převodovka: 6 MT 6 DCT Zrychlení: 9,9 s 9,4 s Max. rychlost: 200 km/h 211 km/h Spotřeba: 5,8 l/100 km 5,8 l/100 kmVedle pozice globálního hráče si Ford v posledních letech zakládá také na pozici inovátora, proto nabídne Edge například adaptivní řízení, airbag v zadním bezpečnostním páse, přední panoramatickou kameru, již zmiňované adaptivní LED světlomety nebo bezdotykové ovládání pátých dveří. Z těch „běžně“ rozšířených prvků bude k dispozici třeba adaptivní tempomat, přednárazový systém s detekcí chodců nebo hlídání mrtvého úhlu.
České zastoupení modrého oválu nabídne Edge v celkem třech výbavových stupních. Základní Trend obsahuje sedm airbagů, varování při opuštění jízdního pruhu, automatické navrácení do jízdního pruhu, zmiňovaný přednárazový systém s detekcí chodců, tempomat, rozpoznávání dopravních značek s rychlostním omezením, asistent rozjezdu do kopce, dešťový a světelný senzor, ISOFIX pro druhou řadu, dálkově ovládané centrální zamykání, elektricky sklopná a vyhřívaná zpětná zrcátka, elektricky ovládaná okna, dvouzónovou automatickou klimatizaci, infotainment SYNC 2 s osmipalcovou dotykovou obrazovkou, hlasovým ovládáním, audiosystémem s devíti reproduktory a couvací kamerou, manuálně nastavitelné sedadlo řidiče a spolujezdce, bezklíčkové startování, mlhovky s přisvěcováním do zatáček nebo 19palcová litá kola.
Ceník - Ford Edge
Trend Titanium Sport 2.0 TDCi AWD (180 k) 1 119 900 Kč 1 224 990 Kč ---------- 2.0 Bi-turbo TDCi AWD (210 k) ---------- 1 316 990 Kč 1 353 990 KčProstřední verze Titanium přidává parkovací senzory vpředu i vzadu, palubní počítač s 10,1palcovým displejem, trojdimenzionální navigaci, bezdotykové otevírání pátých dveří, vyhřívaná přední sedadla, vyhřívaný volant, ambientní LED osvětlení interiéru nebo hliníkové střešní ližiny. O vrcholném provedení Sport s atraktivním bodykitem, černými 20palcovými koly a sportovním podvozkem již byla řeč. Kromě těchto prvků dále přináší audiosystém SONY a dvanácti reproduktory, akustická skla, adaptivní řízení nebo velurové koberečky.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.